“FDG”, 6. Olağan Kongre’sini yapma hazırlığında…

Dersimli insan-ı kâmillerin bir sözü vardır. Derler ki, “Kêrme darê zerre darê de ru/Her ağacın kurdu kendi içerisindedir”.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG);

 

“6. Olağan Kongre” için hazırlık yapmanın gurur ve heyecanını yaşıyor!..

 

Avrupa’da yaşayan Dersimliler, 80´li yılların ortasından itibaren Dersim´in tarihi, kültürünü ele alma ve göçmen olmanın getirdiği sorunlara çözüm için bir araya gelmeye başladılar. Bu sorunların çözümlenmesinden doğan ihtiyaçlar sonucu, 1993 yılında ilk kurumlaşma adımını Almanya-Berlin´de attılar.

 

1994 yılında Dersim’de boşaltılan köyler, yakılan ve yıkılan evler sonucu “acaba tekrardan yeni bir 38’mi yaşanacak” endişesi doğmuştu. Bu gelişmelerle birlikte Köln, Mannheim, Dortmund´da ve daha birçok Avrupa şehirlerinde, Dersim dernekleri kuruldu ve Dersimliler buralarda etkin ve yaygın bir şekilde yer alıp örgütlendiler. İşte bu çalışmalar sonucu, “Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)”, 2006 senesinde Almanya’nın Dortmund şehrinde kurulmuş oldu.

15 Kasım 1937 idamlarının gerçekleştirildiği, Elazığ Buğday Meydanı’nda tam yetmiş iki sene sonra yapılabilen “ilk” anma!..*

 

“FDG”, kuruluşundan hemen bir sene sonra ”70 Yıldır Kapanmayan Yara; Seyitlerimizin Mezarları Nerede?” adıyla bir çalışma başlatmıştı. Bunun akabinde “Dersim’38 Soykırımı”ndan tam 73 sene sonra ilk defa olmak üzere,“4 Mayıs-Dersim Tertelesi‘nde Katledilen Masum-u Pakları Anma Günü/Roza Şaê-Kara Gün”ü ilan etti.

 

Bu çalışmalar sonucu ve akabinde ise “Dersim seyitlerini ve aşiret önderlerinin idam edildikleri Elâzığ Buğday Meydanı’nda soykırımdan sonra ilk anmayı da olaydan tam 72 sene sonra ve ilk defa Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu/FDG” tarafından Avrupa ve Türkiye’den kitlesel bir katılımla gerçekleştirildi. Son olarak da 2009 yılında ‘‘Dersim 1937-38 Sözlü Tarih Projesi/DSTP‘‘ adıyla bilimsel ve akademik kural ve kaidelere uyan bir proje ile Dersimlileri uğradıkları bu büyük mezalimi dünyaya ve Türkiye kamuoyuna anlatabilmeleri için önemli ve tarihi bir sorumluluk ile ağır ve kutsal bir görev üstlendi.

 

Federasyonumuzun bir başka önemli çalışması da Dersimlilerin birliğini, dirliğini ve beraberliğini güçlendirmek için kurulduğu 2006 senesinden itibaren Avrupa’da ilk kez “Dersim Kültür Festivali”ni organize edip hayata geçirdi. Yine Avrupa’da, gelinen süreçte çok naif bir hal alan ve UNESCO tarafından ‘kaybolma tehlikesi altındaki diller’ gurubunda yer alan ana dilimiz “Zonê Ma/Kırmancki (Zazaca) için “dil öğrenme ve yazma kursları” başlatıldı. İnanç ve kültürel alanında ise “Gağan Şenlikleri”nin unutulmaması ve yaşatılması”, “Xızır Cemleri’nin hem Avrupa’da ve hem de Türkiye‘nin çeşitli illerinde yapılması”, “Yol Tv’de tarihimiz ve inancımıza dönük  ‘’Munzur Tanıktır’ ve ‘Vengê Dêsımi’ adlı programlar programlar düzenlendi ve yayınlandı.

 

Tarihsel alanda ise insanımızın yıllar boyu süren travmalarının bir nebze olsun iyileşmesini sağlayacak “yüzleşme” için, “15 Kasım 1937 tarihinde Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilen Dersim seyitleri ve aşiret önderlerinin mezar yerlerinin açıklanması”, “1938 tarihinde evlatlık verilen Dersimli kız ve erkek çocuklarının tam listesinin açıklanması” Türkiye Cumhuriyeti’nin en üst mercilerinden yazılı ve heyetler halinde bire bir görüşmeler ile talep edildi.

 

Böylelikle federasyonumuz (FDG), yaşam coğrafyamız ve sosyal alanda “Munzur, Harçik ve Peri Vadileri’ndeki HES ve baraj projelerinin iptali ve başlayan inşaatlarının derhal durdurulması”, “kadınlara yönetimde 1/3 kota sağlanması” gibi daha birçok görevi etkinlik ve eylemler ile içinden doğduğu toplumuna yarar sağlama, sorunlarını çözme konusunda ön ayak olma gibi daha birçok görevini yerine getirdi; bundan sonra da bir şekilde aksadığı için yarım kalan çalışmaların tamamlanması ve daha birçok başka farklı görevin önümüzde beklediğinin de bilinciyle hareket etmektedir.

 

Öte taraftan tüm bu faaliyetleri organize eden federasyonumuz ve doğal olarak toplumumuz için ne yazık ve ne acı ki bir de madalyonun öte yüzü var; toplumuz için dersler çıkartılması gereken öte yüzü. İşte federasyonumuz, bu gelişmeler ışığında gerek dışardan gelen tehdit ve saldırılar, gerekse içimizden gelen tehdit ve saldırıların birer parçası olan “itibarsızlaştırma” ve çalışmaların engellenmesine rağmen, büyük bir inanç ve azimle “6.Olağan Kongresi”ni, 12-14 Ocak 2018 tarihinde, Berlin’de hazırlamanın heyecan ve kıvancını yaşamaktadır.

 

Bu açıdan federasyonumuzun şimdiye kadar yaptıkları, bundan sonra da yapacaklarının bir teminatı olacaktır. Bu maksat ve bu temelde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da “FDG”, hiçbir siyasi grubun veya partinin etkisinde ve yedek gücü olmadı, olmayacaktır da; buna bizler müsaade etmeyeceğiz. Bu temelde “FDG”, esas gücünü ve azmini, içinden doğduğu için varlığını borçlu olduğu Dersimliler’den ve Dersim dostlarından alacaktır. İnsanımız, kendi “Jiar-u Diyar”larına bağlı, toprağına, doğasına, inancına, diline, dağlarına ve toptan Dersim kültürüne sarılarak yoluna devam edecektir.

 

Dersim’in bir bütün olarak kültürünün, “Alevi-Kızılbaş” inancının, insanın, ormanlarının, meralarının, kurt kuşlarının, gençlerinin, nehirlerinin, Munzur Vadisi’nin, insanıyla abluka ve tehdit altında olduğu dün ve bu günlerde “FDG” bu gibi tarihi sorumlulukları kendisine görev bilme bilincindedir.

 

Dersimli insan-ı kâmillerin bir sözü vardır. Derler ki, “Kêrme darê zerre darê de ru/Her ağacın kurdu kendi içerisindedir”. Ne yazık ki bizim de Avrupa’daki Dersimliler de olmak üzere, “bizi içimizden kemirip zayıf düşüren kurdumuz kendi içimizdedir”.

FDG’den bir heyetin zamanın Başbakan Yrd. Bülent Arınç ile makamında yaptığı görüşmeden.*

 

Bu sebeple dünyanın dört bir yanına serpilmiş olan tüm Dersimlilerin ve dostlarının desteğiyle inancımız o ki bu sıkıntıları bir an önce aşar ve “Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu/FDG” kurumsal olarak kendi içinden kendisine zarar ve ziyan vermek isteyen bu “haşerata” inatla daha da birbirlerine kenetlenerek çalışmalarını toplum yararına kazanıma dönük olacak şekilde ileriye götüreceğine olan inancımız tamdır.

 

Sonuç olarak; federasyonumuzun 6. Kongresinin daha da başarılı ve görkemli geçmesi için kısıtlı olan imkanlarımıza rağmen hepimiz toplumumuz için değerli olan bu kurumu sahiplenmek için bir nevi taşın altına elini koymaya davet ediyoruz.

 

“İnsanların, ancak örgütlü olmalarıyla toplumsal varlıklarını geleceğe taşıyabileceği” şiarıyla Dersim’e, Dersimi değerlere ve bunların vücut bulduğu federasyonumuza sahip çıkmaya çağırıyoruz! Keza bugün sahip çıkamaz isek, yarın çok geç olabilir!..

 

“Xızır, der u kêder ma medo/Hızır yar ve yardımcımız, yoldaşımız olsun!”

 

09.01.2018

 

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)

 

*resimler ve yorumları; editör/Çıla Gazete.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1.505 kere okundu

Gülengül Üsdtündağ; “Yetiş Pirim”