Zazaca yok olma tehlikesi altında

Author cila

has written 39 post in this blog.

Atlas Dergisi, Eylül sayısında Türkiye’de tehlike altına girebilecek dil ve lehçelere yer verdi. “Kayıp Diller ve Sırları “ adlı dosyayla yok olan ve tehlike altında girebilecek dilleri yazan Atlas Dergisi, UNESCO’ya dayandırdığı araştırmaya göre, Zazaca’nın birkaç yıl içinde yok olma tehlikesi altına girebileceği belirtiliyor.

Zazaca yok mu olacak?

Atlas Dergi, Eylül sayısında “Kayıp Diller ve Sırları” adlı dosya’da Zazacanın birkaç yıl içinde yok olma tehlikesi altına girebileceği yazdı. Daha önce UNESCO tarafından yayımlanan araştırmada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Zazacanın yok olabileceği ve bu lehçesi konuşacak insan sayısının giderek azaldığı kaydediliyor. Dünya’da yok olan dilleri konu alan dergi, Türkiye’de 15 dilin tehlike altında olduğunu ve 3 dilinde son yıllarda tamamen yok olduğuna yer verdi. Bu diller arasında Ubıhça, Mhlaso ve Kapadokya Yunancası yer alıyor. Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kamışlı Köyünde konuşulan Mhlaso dili 1995 yılında son konuşanı İbrahim Hanna’nın Suriye’ye göç ederek ölmesiyle yok oldu.

Kaybolan diğer iki dil arasında Kapadokya Yunancası ve Ubıhça’nın olduğu belirtildi. Türkiye’de tehlike altında olan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bir diğer dilde, Siirt’e bağlı Hertevin köyünde konuşulan ve adını da bu köyden alan Hertevin dili.

Yok olma tehlikesiyle yüz yüze olan diğer diller şöyle; Zazaca, Gagavuzca, Ladino, Süryanice, Abazaca, Hemşince, Lazca, Pontus Yunancası, Adige, Kabar-Çerkes dilleri, Roman dilleri, Suretçe, Ermenice tehlike altında olan diller arasında sayılıyor.

The following two tabs change content below.

2 Yanıtlar Zazaca yok olma tehlikesi altında

  1. şaban şenateş 13/07/2013 de 20:59

    Sayın Atlas Dergisi yetkilileri, Atlas Dergisi muhabir ve ilgilileri Siverek’e geldiler, Siverek Belediyesi ile birlikte kendilerine rehberlik yaptım, yardımcı olduk. Siverek’te iki gün boyunca çeşitli çekimler yapıldı. Mart veya Nisan’da çıkması tasarlanan Zaza veya Zazaca sayısı hala çıkmadı. Şimdi Temmuz’dayız, henüz bir haber yok. Acaba vaz mı geçildi? Bir bilgi verir misiniz? Saygılarımla. Şaban ŞENATEŞ

    Cevapla
  2. Fidel Mestan 08/05/2013 de 23:53

    “Kürtçenin Zazaca lehçesi” denmiş. Kürtçenin Zazaca diye bir lehçesi yok ki. Zaza dili var..

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2.190 kere okundu