Avrupa’da, Dersim İçin Büyük Buluşma!..

Gelin, hep beraber iki gün Dersim‘i yaşamak için Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ve kentlerinden Munzur olup Frankfurt’a akalım! Gelin, hep beraber tek bir ses ve tek bir yürek atışıyla sel olup coşalım! Gelin, hep beraber Dersim Davası’na, kültürüne, inancına, doğasına, geleneklerine ve renkliliğine sahip çıkalım!..

“FESTİVALÊ KULTURÊ DÊRSIMİ YÊ AWROPA”; “FESTÎVALA ÇANDA DÊRSİM LI AWRUPA”; “AVRUPA DERSİM KÜLTÜR FESTİVALİ”

 

02-03 Haziran 2017 günlerinde Almanya’nın Frankfurt kentinde yıllardan sonra ilk kez tek nefes, tek yürek ve tek güç olarak Avrupa Dersim Kültür Festivali’ni gerçekleştireceğiz.

 

Dersim halkına laik bir tutum, duruş ve güçbirliği sergilemek için bu yıl başta Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA), Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF) olmak üzere Almanya’da faaliyet yürüten çok sayıda Dersimi kurum ve kuruluşlar olarak ortak bir festivalorganize etmeye karar verdik.

Terıx ra derse, jumin ra diyağ bıceme! (Tarihten ders alalım ki birbirimize destek olalım, güç verelim!) (editör, çıla)

 

“Tek ses ve tek yürek Olalım!”

 

Kararımızın temel nedeni; yıllardır Dersim halkı içerisinde ayrışmalara, bölünmelere yol açan tutumları sonlandırmak, yaşanan ve yaşatılan inkara, dayatılan asimilasyona ve sürdürülen iç savaşa karşı tek yürek olmak; Dersim halkına yediden yetmişe sahip çıkmaktır. Kamuoyunun bu kararımızı olumlu karşılayacağını umuyoruz.

 

“Munzur olup, festvale akalım!”

 

Dost, demokrat ve aydın olarak, komşu, kardeş ve akrabalarınız ile birlikte köylülerinizle buluşup hep beraber Dersim halayını çekmeye, geleneğimizin cevheri olan Varvara’da, Sımsıme’de çoşmaya davetlisiniz!

 

***

 

ÇhemêMuzır

Dersim, bir çok kavime, medeniyete ve inanca beşiklik etmiştir. “Xızır”, “Bawa Duzgı”, “Munzur Bawa” gibi daha bir çok kutsalımız Dersim topraklarını mekan eyledi. Buradan yükselttiler halkların klamlarını, stranlarını ve ağıtlarını. Alevi inancımızım kutsal mekanı olan Dersim topraklarında pir ve analarımızın sesleri yükselir Munzur Dağları’nda…

 

Gelin, hep beraber iki gün Dersim‘i yaşamak için Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ve kentlerinden Munzur olup Frankfurt’a akalım! Gelin, hep beraber tek bir ses ve tek bir yürek atışıyla sel olup coşalım! Gelin, hep beraber Dersim Davası’na, kültürüne, inancına, doğasına, geleneklerine ve renkliliğine sahip çıkalım!..

 

***

 

Zonê Ma, Kamiya Mawa! Zımanê Me, Nasnama Meye! Yok edilmek istenen dillerimiz, kimliğimiz ve kişiliğimizdir. Dillerimize, onurumuza sahip çıktık, çıkmaya devam edeceğiz. Dili yok olan dilsizdir, kültürü yok olan çıplaktır, tarihi yok olan ölür; doğası yok edilen vatan, ölü vatandır…

 

Kaygımız, hassasiyetimiz ve çabamız bundandır. Haramilere karşı bu yürüyüşümüzde siz Dersimliler ve bütün dostlarımızla birlikte omuz omuza, yan yana yürümeye kararlıyız. Bu kervana siz de katılın, destek verin!

flyer facebook

 

“Katılımcı Kurumlarımız”

 

Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA), Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG), Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF).

 

Zaman, proğram ve yer:

 

02-03 Haziran 2017

 

02 Haziran 2017 (Cuma) Saat 17:00-22:00 Panel, Birlik Cemi.

 

Dersim 1937-1938 tanıklarından soykırım anlatımları 3 Haziran 2017 (Cumartesi) Saat 13:00-22:00.

 

Konuşmacılar, özel konuklar, müzik programları, Dersim düğünü, çocuk dünyası…

 

Rebstockpark Am Römerhof 9 60486 Frankfurt am Main

Yanıt Avrupa’da, Dersim İçin Büyük Buluşma!..

  1. ibrahim akarcay 19/05/2017 de 12:23

    feda ve fdg avrubada bir anket yabsinlar ,kurd ve turk silahli 0rgutlerin ALEVI MILLETI uzerinde dàgrudan ve d0layli y0llarda yabdigi baskilari ve s0nucu aciklasinlar

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2.138 kere okundu

Gülengül Üsdtündağ; “Yetiş Pirim”