BDP’nin Şerafettin Hoca “Krizi” üstüne – Hüseyin Aygün

BDP’nin Şerafettin Hoca “Krizi” üstüne                              

Hüseyin Aygün

Şerafettin Hoca’ya dair daha evvelden kısaca bir iki kelam etmiştim. İstifasından önce başlamıştı. BDP’nin Aleviler ve özellikle Kızılbaşlar konusundaki siyasetiyle TBMM’de BDP milletvekiliyken dahi ters düşmeyi göze almıştı. “BDP Dersim’de Kürdi bir siyaset izlememeli; Dersimi bir tutum almalıdır” diyerek çok önemli bir uyarıda bulunmuştu. Bu çıkışın milletvekilliğini kaybetmesinde kesin bir etkisi olduğu düşünülebilir. Daha sonra da tutumu değişmedi; “BDP’deki Aleviler biyolojik Alevidir” gibi son derece entelektüel bir tanım yaptı. Neyse “Hoca”nın bir özelliği de şairliğidir. Nupelda’yı yazalı yıllar geçti. Böyle güzel cümleler kurması oralardan gelir.

Elazığ’da idam edilen dönemin Dersim Mebusu Hasan Hayri Bey

Geçen dönem Dersim Mebusu Şerafettin Halis

Şerafettin Halis kimdir? BDP Milletvekili Kışanak’ın deyişiyle “zaten görevden alacaktık” denebilecek, “başarısız” bir siyasetçi midir? “İslam Birliği” tezine itiraz ederek istifa etmesine karşı BDP Genel Merkezi niçin onu karalayarak konuyu saptırmış; “Hoca”yı itibarsızlaştırmak; fikirlerini ve itirazlarını unutturmak ve kişiliğini rencide etmek istemiştir? Hocayla –aslında Alevilikle- yaşanan krizi neden “AKP’yle ittifak yaptı” gibi saçma bir suçlamayla kapatma –ucuz- yolunu seçmiştir?

Soydan gelen üstünlüğe, “ağırlığa”, “cedde” ve başka genetik özelliklere hiç inanmadım. Soydan gelen kötülüğe, “ihanetçiliğe”, “düşkünlüğe” de yüz vermedim. İnsan yaşadığı şartların bir ürünüdür. Toplumsal koşullar onu şekillendirir ve kişilik verir. Hoca da yüzyıllardır katliamlarla, sürgünlerle, idamlarla şekillenen Alevi Kızılbaş halkının bir evladıdır. Yavuz Sultan’dan beri Aleviler kırılıyor, ateş kuyularına atılıyor, dillerini bilmedikleri Fizan’a, Trablusgarp’e gönderiliyor, idam sehpasına çıkarılıyor, un ambargolarına maruz kalıyor, cemleri basılıyor, ibadetleri yasaklanıyor, dedelerinin sakalları kesiliyor, hotellerde yakılıyor, derslerde aşağılanıyor, “elinden ekmek yenilmez” deniliyor, “Cem’de ana bacı tanımazlar” diyerek hakarete uğruyor. Ancak Aleviler işte bu “soydan gelen” mağduriyetlerini, kayıplarını, gözü yaşlı anılarını hiç unutmuyor; nesilden nesile aktarıyorlar.

Şeyh Hasanlıların bir kolu olan Karaballıların bir evladı olan Hasan Hayri Bey, Hamidiye Aşiret Mekteplerine gidebilmiş

Bochum Dersim Derneği tarafından organize edilen Dersim 38 paneli /Bochum

çok az sayıda Dersimliden biridir. Okulunu başarıyla bitirir; sonunda Binbaşı olur. Henüz Erzincan Ordu Kumandanlığında görevliyken Osmanlı Ordusunun Miralay Cibranlı Halit Bey liderliğinde ‘Dersim Islahatı’ adı altında Pülümür’de yaptığı katliamları eleştirdiği için gözaltına alınır.

Osmanlı Meclis-i Mebusası’nda son dönem Dersim Mebusluğu yapar. Mustafa Kemal’in çağrısıyla TBMM’ye katılır. Birinci Meclis’in en önemli simalarından biri olarak İkinci Grup ile hareket eder. Hasan Hayri Milli Mücadele’ye de yürekten inanır.

Şerafettin Halis’in dedesi Saan Ağa

Meclis’te kurulan İstiklâl Mahkemeleri görüşmelerinde ‘Dersimlilerin İstiklâl Mahkemelerinde yargılanmaması gerektiğini’ ileri sürer. Gerekçesi çok net ve haklıdır: ‘Hükümet Dersimlilerin soygun ve yağma yapmasına yol açan açlık ve yoksulluğa çare bulmadıkça onun işleyeceği suçları da yargılayamaz. Eğer Hükümet çare bulursa ve buna rağmen soygun olursa o zaman İstiklâl Mahkemeleri yargılama yapabilir.’

Hasan Hayri’nin bu konudaki yaklaşımı Vali Cemal Bardakçı ile aynıdır. Bardakçı’ya göre de Dersimlinin silahlı olmasının sebebi ‘müthiş yoksulluk ve kendini koruma kaygusu’ olmalıdır. Hasan Hayri Türkler ve Kürtlerin kurtuluşunun birbirine bağlı olduğunu söyler. Sonradan Kürtçülükle itham edilip idam edilen Hasan Hayri henüz 1920’lerde meclisteki bir konuşmasında ‘Dersim’de Kürdistan propagandası yapanların İstiklâl Mahkemelerinde yargılanması’ çağrısı yapmıştır. Kasım 1925’te İstiklâl Mahkemesi’nce idam edildiğinde Şeyh Sait İsyanı ile ilgili amcazadesine yazdığı bir mektup ve isyanın liderlerinden Şeyh Şerif’i evinde misafir etmesi kanıt gösterilmişti. Onu kurtarmaya çalışan başka bir Karaballı olan Celalzade Mehmet Efendi de onunla birlikte asılır. Bu idamlar haksızdır. Mevcut delillere göre bile idam edilmesi mümkün olmayan Hasan Hayri Bey ‘Ankara’dan af dilemesi halinde bağışlanacağı’ tavsiyesini de reddeder.

Şerafettin Halis, geçen yüzyılda haksız bir idam ile hayatı sona eren işte bu Hasan Hayri Bey’in torunudur. Aynı yüzyıl içinde, 1956’da Hozat’ta doğdu. Babasının adı Hasan Hayri, aynı zamanda idam edilen dedesinin adıdır.

Bu şair ruhlu, katledilmiş bir Dersim büyüğünün torunu, bugün Alevilerin haklarını savunduğu için BDP’nin ‘ateşi’ altında. Oysa Altan Tan gibi ‘Şeriat isteyen’ bir milletvekili ‘İmralı Görüşmeleri’ni yürüten adam’ olarak her gece TV’lerde boy gösteriyor. ‘İtibarlı ve akil milletvekili’ olarak her yerde övgülere boğuluyor. ‘Hoca’ ise BDP tarafından ‘yetersiz olmakla’, ‘AKP ile birlikte hareket etmekle’ suçlanıyor, aşağılanıyor. Siz BDP Genel Merkez yöneticileri, bizi kör mü zannediyorsunuz? ‘İslam Birliği’ altında Sosyalistleri, Alevileri, Ezidileri, Laikleri, Solcuları, Ateistleri, Feministleri yok sayan ‘yeni stratejinizin’ ne anlama geldiğini herkes görüyor. Dersimliler ise bu ‘süreci’ en iyi görenlerdendir.

Bugün bu görüşleri yüzünden ‘kafasına sıkmakla’ onu tehdit edenler bilmelidir ki; kurşun gerçeği öldüremez. Eğer öldürmekle fikirler yok olsaydı Hasan Hayri’yi hatırlayan hiç olmazdı.

Hoca BDP’nin çarpıtmalarına karşı; Alevilerin haklarını savunmaya devam ediyor. Tarihimizi bize yeniden anlatıyor. Unutmamaya, unutturmamaya çabalıyor. ‘İslam Tarihi’ denen sürecin cinayetler, toplu kırımlar, sürgünler, asimilasyonlar süreci olduğu konusunda hepimizi uyarıyor.

‘Hoca’ öğretmeye devam ediyor. Tıpkı atası/atamız Hasan Hayri Bey gibi..

Not: Şerafettin Halis’in dedesi Saan Ağa’dır; Hasan Hayri atalarındandır; düzeltirim.

 

Hüseyin Aygün.

Dersim Milletvekili

18 Yanıtlar BDP’nin Şerafettin Hoca “Krizi” üstüne – Hüseyin Aygün

 1. Hardo Şên 27/12/2013 de 21:31

  Biz Dersimliyiz.
  Hepimizin Dersimi sevdiğine içten inanıyorum.
  Bir Dersimli Zazaca´yı ne kadar severse, Kırdaşki´yi (Dersim Kürtçesini) de o kadar sever, ve Ermeni kökenli Dersimliyi de aynı sıcaklıklan sever, ve Pertekli ve Çemişgezekli bir Sunni hemşerisini de aynı gönül sıcaklığıylan sever, bir Dersimli kendi Şavaklısını sever, kendi Ermenisini sever. Ve bunlardan birinin eksikliği Dersimin o güzel tadını veremez, Dersimin özeliklerini, o sıcak beraberliğini, o akrabalığını veremez.

  Bunların tümü bir Dersim ailesidir. Hepsi kirvedir, akrabadır, hısımdır! Eski Dersim buydu! Eski Dersimde saygı, sevgi ve güven vardı.
  Eski Dersimde ziyaretlere, evliyalara, Pirlere ve Kuran oyuyan hocalara, camilere ve Ermeni Keşişlerine ve kiliselere (ve hem de kilise harabelerine) saygı vardı! Bunu hikayelerinde hep anlatırlardı.
  Şimdi bunlar anlatılıyor mu bilmem?

  Wemıdê ho (omıdê ho) meskınıme! Ma zu çêyime! Dêsım kurnıka mawa, Dersim hêlanekê mao (Dersim beşiğimizdir). Ma waxtê khalıkunê hode zu vime, nıka ça tesırê, hukımê siyaseti de maneme, jumini ra heredime!
  Tertlê 1938 ra ver, Dêsımde bıngehê ma pêroyinê çip vi! Zon u kulturê ma tehlike nêvi!
  Ma zerropakime, zerrehirayime coka rew xapime, coka taê wazene ke gencunê ma/êncunê ma, xortunê ma bıxapnê!

  Cevapla
 2. Nuri Medyali 27/12/2013 de 19:29

  Mehmet Emin Bozarslan’a gore; 1923 Lozan gorusmeleri sirasinda, konferansa katilan ulke temsilcileri Kurdistanda Kurt’lerin oldugunu ve onlarin konumlarinin ne olacagini sordugunda, Ismet Pasa Turk hukumetinin Turklerin ve Kurtlerin hukumeti oldugunu, Kurt ve Turklerin birlikte yasmaya karar verdigini soyler. Bunu ispatlamak icin ise Ankara’dan birseyler yapmalarini ister. Ataturk, Hasan Hayri Bey’e geleneksel kiyafeti ile parlementoya gelip yabanci gazetecilere ve herkese Turkiye’nin Kurtlerin varligini, geleneklerini, kultur ve kiyafetini kabul ettigini soylemesini ister. HasanHayri Bey de geleneksel Kurt kiyafeti ile parlementoda Kurtlerin Turkler ile birlikte yasamaya karar verdigini ve ayrilmiyacagini soyler. Ataturk, Hasan Hayri Bey’den ayni goruslerini ihtiva eden bir telgrafi Lozan’a gondermesini ister. Ismet Inonu telgrafi Lozan’daki savasi kazanan Avrupa ulkeleri delegelerine gosterir ve bildigimiz Lozan Antlasmasi imzalanir. Antlasmadan bir sure sonra Hasan Hayri tutuklanir ve cogunlugu CHP uyesi parlementerlerden olusan ozel bir mahkemede yargilanir. Bilahare, parlementoda Kurt kiyafeti giyerek Kurdistan’i savundigundan dolayi idam edilir. Kendisine idamdan once son sozu soruldugunda ; “Hatamdan dolayi Kurtlerin bana tukurebilmesi icin mezarimin herkesin gorebilecegi bir yol kenarinda olmasini istiyorum” der (Kurdistan In the Shadow of History, Suasan Meiselas, sayfaa; 134). Goruldugu gibi Dersim ve Dersim’li devlet, Ataturk, Inonu, CHP, DP, AKP ve belki BDP etc.tarafindan hep farkli, saf ve durust oldugu icin dislanmis, kandirilmis ve haksizliga ugratilmistir.

  Cevapla
 3. adirdar 23/12/2013 de 12:37

  Onurlu Dersim Zaxs-Kırmanc halkından onurlu kişi. Dr.Ali Küçük. “…Annem Zazaca. konusuyordu …”. diye bir yazı haklı olarak kaleme almıştı.Ve iki kere intiharı dusundugunu yazmış.Ama fasist ruhlu kürtler bu büyük insanı anlamaya calismamis, tersine hemen çirkince saldirmislardir .ilk intihar olayı a.kaytan,bayik’in da bulunduğu ortamda bunların dayatmalarina uygulamalarina karşı gelismistir.a.h.kaytan zaten ihaneti bir kişiliğe sahiptir.kendi kimliğine,diline ve Zaza-Kirmanc diline tarihine ihanet eden kisidir.vaktiyle sol ile çatışmalarında bir kaza sonucu Aydın. Gül ‘ü vuran kişiyi Dersim cezaevinde vurması için. ( zeytin tepeden durbunlu. G-3 ile) adıyla kararlaştırarak Urfalı B.Kavak dersine getirtilerek.ama planlar boşa. S.C.tarafından boşa çıkarılınca bu suikast da boşa çıkmıştı. ışt

  Cevapla
 4. ALİ KAYA 06/12/2013 de 17:59

  HÜSEYİN AYGÜNÜN V BİLGİSİNE …ŞEREFETTİN HALİS’İN DEDESİ ŞAHİN AĞA DEĞİL AKRABASIDIR DEDELERİ; ANNE TARAFINDA İBRAHİM HALİS,(İBRAHİM AĞA) BABA TARFINDA İSE ;HASAN AKGÜNDÜR.(HASAN AĞA) BİLGİLERİNİZE…

  Cevapla
 5. adirdar 20/10/2013 de 20:52

  Sayin Aygüne ve Halis’ yapilam saldirilar kürt faşizminin gerçekleştirdigi saldirilardir.Bu iki onurlu ve soylu onsanin istemleri; Kendi Kimliklerine,diline ait olduklari Zaza halkinin taleplerine sahip çikmalaridir. ” … bir dili, bir kimligi,bir halki inkat etmek, yok saymak.asimile etmeye çalişmak alçakliktir … ” ( abdullah öcalan. çözüm.88.)Şimdi ben bu kürt faşizan güruhunz sorarim.apo ya verin cevabi.ki apo nun bu söylemi dogrudur.Hitler bile Yahudi kimligini ve varligini yok saymamis.inkar etmemistir.ama unutmayin ki Zaza-Kırmac halkinin kurt UKM’sinin bu asamaya gelmesinde destegi ve emegi belirleyicidir.bu nankörlük neden??? Zaza-Kırmanc lardan kim diline sahip cikmak istiyorsa hemen alcakca bi tarzda susturulmaya calisiliyor.oysa zazaKırmanclar dadece ve sadece kendionurlarina,kimliklerine,diline sahip cikiyorlar.bir indani kedi kimligini ve dilinidahipleniyor diye susturmaya calismak.sindirmeye calismak kadar alcakca bir sey olur mu??? apo bile : “…Dersim farkli bir bolgedir.oraya farkli politikalarla yaklaşin..” derken bir gercekligi vurguluyor ama diger taraftan da ismini düristce koymaktan korkuyor. iştd kurt fasizmi bu noktada cakilip kaliyor.Degerli insan,onurlu insan dr.ali küçük bir yazisinda annesinin zazaca konuştugunu yazmiş, akabinde faşist kürt politikasi inkatci tavirla cirkin bir şdkilde susturmaya çalismistir.Zma unutmayin ki Zaza-Kırmanc halki artik onuruna sahip cikiyor,kimligini tarihini korumaya calisiyor.

  Cevapla
 6. Devrim 28/08/2013 de 17:02

  Hüseyin Aygün Başbakana etmediği hakaret, söylemdiği söz kalmadı, ama ne hikmet ki bu başbakan sözlerin hepsini yeyip yutuyor, ki bu başbakan en ufak bir latifeye hoş görüyle bile bakamayan adam, Hüseyin Aygüne çok mütevazii, hayırdır,,,,

  Cevapla
 7. Mehmet Boz 15/08/2013 de 09:40

  Sn H.Aygün e iki sorum daha olacak ve tabi umarim ki bu yorumlarida burdan sildirmez.
  1) H.Hayri bey hangi Partinin M.Vekiliydi ?
  2) Istiklal Mahkemelerini Hangi Parti kurdu ?
  Tabi kendisi bu sorulara cevap vermez biliyorum fakat belki hayranlari cevap verirler.
  Kendi M.Vekillerini idam etmis Istiklal Mahkemelerin de binlerce insanin ölüm fermanini yazmis bir Partiyi elestirme ama bir il baskani ile yasanilan bir Sorunu aylarca elestir.
  Bu vicdan mi ?

  Cevapla
 8. Mehmet Boz 15/08/2013 de 09:19

  Sn Aygün.
  Serafettin Hoca kendini savununabilecek durumdadir, kendini ifade edebilecek kadar da kabliliyetlidir.
  Sizin S.Hoca yi bu kadar savunma merakinizi neye borcluyuz acaba?
  Siz Sn S,Hoca üzerinden gündeme gelmek ve oy kavgasi pesindesiniz.
  Ayrica sizin demokratliginizi da pek iyi bilirim.Sizin gibi düsünmeyen, sizi belirli bir adap icin de elestiren insanlari susturan, bloke eden kendini ifade etme imkanini elinden alan siz nasil ifade özgürlügünden bahsedebilirsiniz.
  Yazdiklarinizla Dersim lileri asagiliyorsunuz; Dersimliler aclik ve fakirlikten dolayi devlete isyan ettler, silahlandilar diyorsunuz.bu Dersim halkina Dersim Ruhuna hakarettir.Birkac oy fazla almak icin Dersim de katledilen insanlarin kemiklerini sizlatmaktan vazgecin.
  Eger Dersimliler ac olduklari icin devlete karsi geldiyse o halde H.Hayri bey devletten özür dileyip, idamdan kurtulurdu. Bu yüce ve direnisci insanlari kendi kisisel ckarlariniz icin kullanmaktan vazgecin.
  BDP Sn. S.Hoca ya haksizlik mi etti, Hoca mi yetersizd onu ancak BDP ve S,Hoca bilir, ayrica S.Hoca bu konuda birkac defa da yazdi. S.Hoca aciz degildir kendini savunabilecek kadar yüregi de var.Sizin ona abilik yapmaniza gerek yok.Ve kendine göre de br durus gösterip il baskanligindan istifa etti ve halen BDP nin de üyesidir.
  CHP li vekiller meclisten size küfür ediyorlar ama siz CHP den istafa etmiyorsunuz ?

  Cevapla
 9. nevzat yoldas 23/07/2013 de 12:30

  kafanız dersimin dışına çıkamayacak kadar küçükse haliniz de bu olur.KÜRDİSTAN kavramından öcü gibi kaçmanın manası ne?İkincisi aşiretçilik ne denli tahlikeliyse alevicilik de o denli tehlikelidir.’din afyondur’belirlemesini hatırlatırım.Üçüncüsü AMED’e abdest alan da almayan da girebilir bunu bilmeyecek kadar cahil birileri varsa AMED gerçeğinden behaberdirler.Dördüncüsü dersimin yiğit ve direngen ruhunu bu denli basit ele almak ancak va ancak politik körlük olabilir.

  Cevapla
 10. Bezgercan 30/04/2013 de 10:24

  bdp ve kürt milliyetçilerde oyun bitmez..Şerafetin Halis’i suçlayacaklarına kendi beyinlerine vursunlar,hatta beyinlerini tokatlasınlar..Mecliste akp ile bdp ittifak içinde..Meclisteki türban konusunda,akp nin dini kadroların arttırılmasında,eğitimin 4+4+4 dinsel molla eğitime dönüştürülmesinde bdp mecliste akp ye evet oyu vermiştir.Ozamanlar mecliste olan Şerafettin bey tek başına red oyu vermişti..Saan Ağanın torunu olan Sayın Halis Dersim’in onuru ve gururudur.O Saan Ağa ki Dersim’in efsanesi ve kahramanıdır.Biz genç kuşaklar Saan Ağa’nın kahramanlıklarını duyarak büyüdük.Ayrıca Bahtiyar aşireti böyle evladı olduğu için gurur ve onur duymalıdır.Şimdi bdp nin küçük aklı güya Şerafettin Halis’i itibarsızlaştırmaya çalışıyor. “Hadi git ordan” derler…Daha anlamadınız mı?Dersim hiçbir yere benzemez,Dersim insanı yaşamıyla,inancıyla,diliyle,bakışaçısıyla,felsefi görüşüyle,çağdaş dünya görüşüyle,kültürüyle hiçbir yere benzemez.Hiç kimse Dersimlileri kendi kötü emellerine alet edemez ve kendine benzetemez,çünkü Dersimli ancak ve ancak kendine benzer…

  Cevapla
 11. ebru demir 28/04/2013 de 22:45

  gerçekten çok dogru yazılmıs sayın aygün keşke herkes sizin gibi olsa

  Cevapla
 12. Cemil Halis 28/04/2013 de 19:28

  Helwestek di cîyê xa da ye.. Dest xa§ Kekê. Dema ku merî helwestên wusa cîyê xa da diwîne, di parastina merîtîyê da rastî jî hêvîyê merîyan zêde diwe.. Ez bi xa hêvîya ti$tekî din im.. Erê, ew hêvî jî bi birêz Huseyin Aygün û Kekê $erefetin ra rast e rast pêwendîyê/eleqa xa hey..

  Cevapla
 13. Hüseyin ENHAS 28/04/2013 de 18:09

  Sayin Vekilim, Bilmedigim, arastirmasini yapmadigim bir konuda yorum yapamam, ancak BDP halen Diyarbakir a abdest almayanlar giremez dediginde ne tepki gösterdilerki? Zaten 2000 yillik Islam tarihi söylemide ortadayken.

  Hüseyin Enhas
  CHP
  Isviçre Birligi
  Denetleme Kurulu Baskani

  Cevapla
 14. SADIK CELIK 28/04/2013 de 17:00

  Anadolu’da (butun orselenmis kimliklerine ve kulturlerine ragmen)kardeslik dokusunun mihenk tasi Dersim alevileridir… Dersim, o yuzyillara daya(nik)li bagimsiz ozgur daglari sert kayaliklari ve coskun akan bereketli munzuru gibi, kendi kaynagindan dogacak bir turku gibi, cok sesli bir nakarati cigiracak bir gun…Ogun bu topraklarin ezeli kardesleri; Aleviler,Zazakiler,Ermeniler,Suryaniler,Yezidiler….kendi kaderlerini kendileri belirleyecekler…Bu topraklarin kahri-ahi bu raddeye varmistir artik…Dersim alevileri bugun bu tarihi donemecin basat katalizoru ve klavuzudur nitekim…Aleviler icin aslolan en hayati karar, kendi iradelerinin tayin edecegi ve butuyle kendilerinden,kendi kader ortaklarindan yana nihai bir surectir.Yani bugun giderek anlasilmaktadir ki aleviler (adi ne olursa olsun)kendilerinden ote politik niyetlerin bir parcasi olmayi (ozgurlukcu tarihlerinden gelen hakli bir tepkiyle)kabul etmeyeceklerdir. Yakin gelecekte bu surec kendi icinde pek cok tartismayi ve saflasmayida beraberinde getirecektir…

  Cevapla
 15. Mehmet 28/04/2013 de 16:53

  Altan tan seriatı savunmakla AKP ile anlastıkları konuda tercümanlıkmı yapıyor acaba.anlastıkları konunun boride bumu?

  Cevapla
 16. yılmaz 28/04/2013 de 16:50

  Alevi olarak destek vereceğim.
  Gerekirse Büyük Dersim Projesinin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.
  Alevileri uyutma siyaseti her tarafta ilan edilmiş ve uygulanmaktadır.
  Alevilerin özellikle politik olması gerekmektedir. Aleviler şu üç kesime dikkat etmesi gerekir.
  1- İslami yobaz kesim
  2-Irkçı milliyetçi kesim
  3- Kemalist kesim
  Aleviler yüzyıllardır susturulmak isteniyor.
  Türkiye artık karar vermeli Cumhuriyet mi yoksa Osmanlı olduğuna.
  Himidiye Alayları amacından saparak Alevileri katlederek, sürgünlere göndererek… olayları unutturma politikasına girmiştir.

  Cevapla
 17. saniye güclü 28/04/2013 de 16:36

  Gülten Kisanak hanim SERAFFETIN HALIS`i AKP ILE ITTIKLA suclayacagina simdilerde kendilerinin kiminle ittifak yaptigina bakmali
  BDP ICERISINDE SIYASET YAPARKEN HAKLI BIR KESIM OLAN ALEVI KIZILBASLARI göz ardi etmek yaptiklari siyasetin yarinlarda birileri suclayarak yine gündende olacaginin belirtisidir,

  Cevapla
 18. Umur Hozatlı 28/04/2013 de 16:32

  Merhaba;
  Kısa bir notla mutlak bir düzeltme isteyeceğim: Şerafettin Halis, merhum Hasan Hayri Bey’in torunu değildir, soy ve akrabalık bakımından uzaktan yakından hiçbir bağı yoktur. Halis, Baxtiyar aşireti mensubudur ve Saan Ağa’nın torunudur… Hüseyin Bey’i “Hasan Hayri” ismine yönlendiren yanılgı, Şerafettin Halis’in babasının adının Hasan Hayri olmasından olabilir. Selamlar.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8.598 kere okundu

Gülengül Üsdtündağ; “Yetiş Pirim”