Bese Hozat’tan büyük itiraf; “Dersim kültürü ve dili PKK saflarında asimile oluyor!”

Author editor11

editor editor11 has written 233 post in this blog.

Alevilik ve Dersimlilerin kültürü, örgütte üvey evlat muamelesi gördü

bese-hozat.20130710110153

“Biz Zazaca konuşuyorduk. O zaman Zazacamız çok iyiydi. Şimdi yıllardır konuşmuyoruz, biraz unutmuşum.”
PKK’nin eşbaşkanı olmuş biri, Zazacayı burada unuttum diyorsa, Dersimlilere Zazaca konuşanlara ve Alevilere nasıl diyebilir gelin bu sizin ulusal kurtuluş mücadelenizdir

KCK, KONGRE GEL Eşbaşkanlığına getirilen Bese Hozat’ı bugün Taraf gazetesinde de yer aldığı gibi kamuoyu: Alevi ve Dersimlilere verilmiş bir mesaj olarak yorumladı, ancak Bese Hozat’ın 2 Şubat 2013 tarihinde PKK’ye yakınlığı ile bilinen Roj TV’de 19 yıllık Gerilla hayatını anlattığı söyleşinin 24. dakikasında Dersim’lilerin, “PKK kültürümüzü ve dilimizi asimile ediyor” kaygısını adeta doğrular nitelikte bir itirafta bulunuyor.

Bese Hozat, sorulan bir soru üzerine, PKK saflarına katıldıktan sonra ana dili olan Zazaca’yı unuttuğunu, Kürtçe öğrendiğini ve Kürtçe konuşmaya başladığını söyler. Zazaca ağıtları duyduğunda duygulandığını, Kürtçe’nin gelişmesine rağmen, Zazaca’nın PKK saflarında yok olduğunu teyit eden beyanları dinleyenleri şaşırttı. Örgüt saflarında mütavazi hayatıyla bilinen ve konuşmasından da anlaşılacağı gibi Dersim’den bahsederken büyük bir özlemi dile getiren Bese Hozat’ın bu sözleri, Dersimlileri:  “PKK’ye katılan çocuklarımız dillerini unuttular, müslüman kürt geleneklerini öğrenirken, Dersim’in çok kültürlü ve Kızılbaşların inanç ve geleneklerini bir tarafa bıraktılar,” kaygısını yeniden akıllara getirdi.

Dersimli eski PKK’liler: Örgüt içinde Dersim dili kullanılmaz!

PKK saflarında uzun yıllar faliyet yürüten ve daha sonra ayrılan pek çok kişiye bu durumu sorduğumuzda, “evet, bizler gerilla hayatında Zazaca’yı kullanmazdık. Zazaca konuşanları örgüt özellikle birbirinden uzak tutar, Kandil’de zazaca konuşan çok gerilla var, onları belli zaman aralıklarınd a bir araya gelip kendi dillerinde en azından konuşmaları dahi sağlanmaz,” demeleri dikkat çekti.

Kürt milli bayramları kutlanırken, Alevilerin bayramları kutlanmaz!

Dersim’liler kendi bahar bayramları olan Heftemal/Hautomal bayramını unutup Aleviler tarafından kutlanmayan Newroz’u kutladılar. Bilgisine başvurduğumuz aynı kişi,

“Örgüt hayatı zaten böyle şeyler konuşmaya elverişli değil, bizler orada alevilerde Newroz yoktur, zaten diyemeyiz bunu diyen birine: herkes Kürtleri bölmeye çalışan ajan gözüyle bakar! Tabi 1 mayıs’ı kutladığımız gibi Newroz’u da kutlayalım ama madem bu bir milli mücadele bizim Gağand bayramımız, Hızır ve bahar bayramımız olan Heftemal neden kutlanmasın” dedi. Video görüntüde Bese Hozat’ın söylemlerini izleyen eski gerilla,

Eski gerilla, ulusal mücadeleye katılan biri kendi dilini unutur mu?

“Ben Bese arkadaşı tanırım, onda büyük bir Dersim duyarlılığı var, burada da yüreği acıyarak konuşuyor, ancak ben ne söylediğinin farkında olmadığını düşünüyorum.

Bu bir ulusal mücadeleyse biz aleviler ve Dersimlilere de hitap ediyorsa, ulusal mücadeleye katılan biri, kültürünün farakına varır, dilini geliştirir. Eğer orada bizler dilimizi unutuyorsak, bunun bizim milli davamız olmadığı çok açık, ancak bizler PKK ve sol örgüt saflarına katılırken Dersim bilincinden zaten yoksunduk,

bizler daha çok develete öfkeyle katıldık, kültürel uyanış değil bizimkisi, en azından bendeki durum oydu,” dedi.

Bese Xozat'ın Annesi Geyik kızının dönmesini bekliyor. Bese’den Anadili üzerine samimi açıklamalar: “Kurmanci öğrendim, çok güzel Kurmanci Dengbejler var zefkle dinliyorum. Kendi dilinde başka oluyor, duygu başka oluyor. Kurmanci bayağı yazım dili, edebiyat dili olarak gelişti, syasette de artık etkili kullanılıyor. Fakat Zazaca/ Kırmancki zayıftır. Bazı yerlerde sanırım çalışmalar yapılıyor ama bize yansıması zayıf oluyor. Şimdi yıllardır konuşmuyorum, yani çok büyük oranda unutmuşum. Fakat onun rahatsızlığını çok çekiyorum. Rahatsız ediyor beni, içimi incitiyor. (43:58 ile 46:22 dakikaları arası)

Bese Xozat’ın Annesi Geyik kızının dönmesini bekliyor.
Bese’den Anadili üzerine samimi açıklamalar: “Kurmanci öğrendim, çok güzel Kurmanci Dengbejler var zefkle dinliyorum.
Kendi dilinde başka oluyor, duygu başka oluyor.
Kurmanci bayağı yazım dili, edebiyat dili olarak gelişti, syasette de artık etkili kullanılıyor. Fakat Zazaca/ Kırmancki zayıftır.
Bazı yerlerde sanırım çalışmalar yapılıyor ama bize yansıması zayıf oluyor.
Şimdi yıllardır konuşmuyorum, yani çok büyük oranda unutmuşum. Fakat onun rahatsızlığını çok çekiyorum. Rahatsız ediyor beni, içimi incitiyor. (43:58 ile 46:22 dakikaları arası)

Eski gerilla, “Bese Hozat’ın devlete olan öfkesini dillendirdiğini, bu öfkeden kaynaklı olarak ulusal mücadelenin ne olduğunu fark etmediğini sözlerine ekledi, “Bese arkadaşın mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum, ona başarılar diliyorum, ben bu savaşın bitmesi durumunda Bese Hozat gibi insanların külütürümüze yöneleceğini ve yok olan Dersim kültürüne önemli katkılar sunacaklarını düşünüyorum,

ama PKK’nin eşbaşkanı olmuş biri, Zazacayı burada unuttum diyorsa, Dersimlilere Zazaca konuşanlara ve Alevilere nasıl diyebilir gelin bu sizin ulusal kurtuluş mücadelenizdir?

Farkına varmadan söylüyor bunu, röportajı yapan gazeteci de bunun farkında değil,” dedi.

Eski gerilla, “Bizler PKK saflarındayken sol örgtülere ve aleviliği hatırlatan insanlara tepki duyarak orada kendimizi saklarız. Benim son yıllarım hep çelişkiyle geçti, insan kendisiyle konuşmaya başladığında o kopuş gerçekleşiyor,” diyor. Pişmanlık mı duyuyorsunuz sorumuza, eski gerilla,

CHP ve PKK’de Dersimliler üvey evlat muamelesi görür

“hayır, pek çok Türkiyeli devrimci gidip Filistin’de savaşmıştır ya da sol örgütlere katılır bizim Kürtlerle kader ortaklığımız var, ancak CHP’de nasıl ki Aleviler ve Dersimliler sığınmacı ve eşit ilişkiye sahip değiller, Kürt örgütlerinde de bizler eşit değiliz. Sesimizi çıkarsak, aha Dersimcilik yaptınız denir, yani biz iki taraftada da sığınmacıyız. Ben Bese Hozat’ın böyle konşutuğunu bilmiyordum, haklısınız üst düzeylere kadar gelmiş birinin bunu teyit etmesi trajik bir gerçek, ancak Bese arkadaş bunun farakında olmadığı gibi, onu dinleyenlerin de kendilerine, ‘madem bu milli mücadele neden dilimizi unutuyoruz’ sorusunu kendilerine soracaklarını sanmıyorum” dedi.

PKK, Dersim aydınlanmasının gerisinde kaldı!

Eski gerillaya, Bese Hozat’ı kamuoyu, Alevilerin gönlünü almak olarak yorumluyor, siz ne diyorsunuz, sorumuza verdiği cevap ise şaşırtıcıydı.

“Fikir o, ancak Bese’nin konuşmasını beraber dinledik Dersim’i unutmuş, Dersimlilerin ne düşündüğünü bugün bilmeyen bir PKK’den bahsediyoruz. 19 yıl önceki silik anıların üzerinden zaman geçmiş. Ben yedi sekiz yıldır Dersim tarihi ile ilgileniyorum,

bunca yayın çıkmış, romanlar, belgeseller, sözlü tarih projeleri yapılmış. Pkk bunların gerisinde kaldı, Dersimcilik karşıtlığı nedeniyle bizler bu gelişmeleri orada fark edemedik.

PKK’li Dersimlilerdir, PKK’nin Dersim politikasını belirleyen, yani kaynak onlar. Bizler orada Dersim üzerine yazılan bu eserlerden tamamen habersiziz. Anlamanız için size şunu söyleyeyim, Haydar Karataş, Remzi Aydın, Şükrü Aslan mı dendi, bizimkiler önce bunlar bizden mi değil mi diye bakıyorlar.

Bağımsız Dersim aydınını sevmeyen bir PKK var, aydınıyla kavga etmeyi seviyor. Bese Hozat örgüt mekanizmalarını aşıp bu okumaları yapamaz, anlamanız için size şunu söyleyeyim, Şerafettin Halis BDP’deki Aleviler için, “biyolojik alevidirler” demişti, durumu tarif eden manzara budur, bizler orada biyolojik Dersimliyiz, bir Dersimli anne babadan doğmak dışında, Dersimlilikle hiç bir ilgimiz yoktur.

Gönüllü asimilasyonun militanları haline getirildik

Ana dilimizde konuşmayız, hiç bir milli kültürümüzü, bayram ve geleneklerimizi kutlamayız, aksine sayın Hozat’ın dediği gibi dilimizi unuturuz üstüne üstlük, biyolojik olarak Dersimli ancak kültürel olarak gönüllü asimilasyonu tercih etmiş, geri kalanları asimile etmek için militanca davranan bir çarkın parçası oluruz orada. Durum budur, kabul eder etmeyiz, dedi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tjQ1T0lYw7U[/youtube] Bese Hozat’ın sözkonusu röportajı,

 

The following two tabs change content below.

23 Yanıtlar Bese Hozat’tan büyük itiraf; “Dersim kültürü ve dili PKK saflarında asimile oluyor!”

 1. Zona Xizir 08/01/2014 de 11:47

  Kardeslik Masallari

  Gerçek tüm yalınlığı ile gözler önündeyken neden bu Faşizan inat anlam vermek gerçekten cok güç. Bakın Arkadaşlar, hepimiz okuyup yazabildiğimize göre, internet’de dillerin karşılaştırmaları var. Ispatı Polemigie girmeye hiç gerek bile bırakmıyacak bir şekilde, bunu kendinizde görebilirsiniz. Bunun yanı sıra Zaza Halkına karşı kendinize sorun Zazaca yok olurken gerçekten 200-250 lerce türk, 20-30 kürt tv sinin yanıda bir Zaza TV’sinin olmayışı karşısında ne gibi bir Onurlu Duruş sergilediniz? Bakınız geçenlerde Nufusunun yarısı Zaza olan Diyarbakırda Belediye binasına türkçe ve kürtçe levha asıldı ve Zazacaya yer verilmedi. Bu örnekleri dahada coğaltmak mümkün. Halen bazıları insanın zekası ile uzun eşek oynamaya kalkıp, kürtleri inkar eden türk faşitlerinin Argümentlerine sarıldıklarıdamı göremiyecek kadar Irkcılık virüsüne yakalandılar acaba? Kiminizin türkiye kiminizin kürdistan dediği Cağrafyada bir halk katlediliyor ve türkiye yada kürdistan naaraları atanların ortak özellikleri, sergilerdikleri tavırlardaki inkarcılık üzerine kurulu,başkalarına tahamülsüzlük,eritme yok etme paralelliği . Bu Faşizan tavrınız karşısında utanmanız gerekirken, dillerini yaşatmak icin direnen insanlara faşizanca saldırmakta olmadık iftiralarla bu insanları bir kaşık suda boğmaya calışmakta ve sonrada Kardeşlik Edebiyatına sarılmaktasınız. Zazaca ölüyor, ey 100’lerce, 10’larca Türk, Kürt TV’sinin başına kurulmuş Türk,Kürt demokratı,dindarı,hümanisti,ocusu,bucusu …..

  https://www.facebook.com/Zazacamiz

  Cevapla
 2. BABA ILYAS 07/01/2014 de 04:07

  ALI ALBOY CAN

  ALMANLARA INGILIZ DEMIYORLAR SADECE ALMAN. HER IKI DILDE ARYEN DILLERINDEN AKRABA OLMASI ONLARI AYNI YAPMAZ.KURMANCI DE FARCA YA BENZIYOR,PEKI FARSLAR KÜRTLERE SIZ FARSSINIZ DEMESI DOGRUMU?AZARILERE ISTERSENIZ TÜRK DEMEYI BIR DENEYIN BAKIN NASIL RAHATSIZ OLACAKLARDIR. VEYA BASKA BIR ÖRNEK UYGUR LARA TÜRK DEYIN? DÜNYADAKI TÜM DILLER TICARET,DIN VE BILIM YOLU ILE BIRBIRINE KARISMISTIR.TÜRKCE DE ZATEN BIRCOK INGILIZCE LATIN VE FRANSICA KELIME VAR,SIMDI TÜRKLER FRANSIZ VEYA INGILIZMI OLDULAR. BENCE ZAZALAR KENDILERINI KURT DEGILDE ZAZA HISSEDIYORLAR SA BU ONLARIN DOGAL HAKKIDIR BENCE .BASKA ULUSLARDANDA ALMANCA KONUSAN ULUSLAR VAR FAKAT ONLAR KENDILERINE ALMAN DEMIYORLAR. ZATEN FEDERAL SISTEMI SAVUNUYOR KURT HAREKETI.BURADAN CIKARDIGIM SONUC DERSIMLILER DE KENDI AYRI FEDERASYONLARINI KURABILMELILER. BU ONLARIN HAKKKI KI; DERSIMLILER KÜLTÜREL VE INANC DIL BOYUTUYLA KURMANCILERDEN COK FARKLIDIR.DERSIMCILIK DURUSU BENCE ILERI BIR DURUSTUR AKSINI IDDA EDEN IRKCIDIR.
  SAYGILARIMLA

  Cevapla
 3. oxir 28/11/2013 de 11:06

  TV 10 izliyorum spiker zazakî veya kurmancî soruyor teyzeler, amcalar türkçe cevap veriyor. Kendi diline kültürüne bu kadar yabancılaşmış başka bir halk yoktur herhalde. Üstelik PKK saflarında falan değil kendi köyünde kendi dilini konuşamıyor. Zaten eğitimini türkçe yapan PKK asimilasyon konusunda devlet okullarıyla yarışıyor. Mesela örgüte katılan suriyeliller bile mecburen türkçe öğreniyorlarmış.

  İdeolojik takıntıları bir yana bırakıp kendi dilimize kültürümüze geri dönelim. Zaten Aleviliği yeteri kadar bilirsek ideolojiye falan gerek olmadığını anlarız.

  Cevapla
 4. adirdar 21/10/2013 de 09:39

  yukarida cok sey okudum.ama genel eksen Dersim ve Zazaca-Kirmanki olmali.Diger halklardan insanlar da bu gazeteye saygili olmalilat.faşist kürt hareketinin ideolojik yaklasimlari bellidir.inkar ve asimile etmedir.bu Çila gazetesinin cikisina saygili olmalila sagili olmak zorundalar.busitelerde vegazetelerde yazi yazma ve hemde ZazaKirmanc dusmanligi tarzinda yazma haklari yoktur ve alcakca yazilan saldirilar yayinlanmamalidir.Pkk kendi irganinda demokratik dusuncelere yer veriyor mu? HAYIR!!! Anadilunun Nazileri gibidirler.bir halk dilini konusmak, kulturunu yasamak.kimligini korumak istiyor.buna karsi cikmak ,inkar etmek,asimile etmeyecaismak cirkice bir sey ve alcakliktir.Apo da bunusoyluyor.Adlandidiklari ve kendilerince cizdikleri ” kudistan haritasi!!!” icindeki her kesi vu tum kulturleri kurt irkciligina mal etmek onurlu bir tutum vedevranis degildir.Hani ermeniler,hani ezidilet, hani Adurilet hani zaza- Kırmanclar….say ha say bitmez.??? ama fasist kurt hareketi hic bir kimligi, halki dini ve ulusal azinligi kabul etmemektedir.bu bir insanlik sucudur.Asimilasyon…? Her insan kedidilindekonusuyorsa onurludur,kendi kimligini ozgurce ifade ediyorsa onurludur,kendi kulturunu sahioleniyorsa onurludur. Ali Riza Polt’in oldurulme olayi ise tamamen bir Zaxa-Kirmanc halkini sindirme vebadki altina alma olayiydi.alcakca bir olaydi.Ali Hidir Yalçın’nin o olayla alakasi yok.O da kurt fasist örgutun gazabina ugradi ve simdi onurlu bir tutum icindedir.Orgut icindeolmayanlar bilmez.Asil ulusal ihanetci A.H.Kaytandir.ama bir gun o da kendi zazaKirmanci kimligini sahiplenecektir.onurlu yasami savunacaktir.o gun yakindir. apo ve hareketi ve tum kurtlet zazaKirmancki kimligini tanimali ve saygili olmalilar.Zaza-Kirmancki Aleviler kendi kimligine onurluca sahio cikiyorlar.bu isteme kersi durmak cirkincedir.alcakcadir. Dersimin onurlu kimligini ilk kez apo yikmaya calismistir.ama basaramamis ve kimsedebesaramaz. unutmayin ki Ankaradan diguya gelenkeri yani ideolijiyi yayanlarin hemen hemen tumu ZazaKirmanc Akevilerdi.Kürt hareketi bunlarin sayesunde yayildi.ama kurtler bunu ortmeye ve gizlemeye calisiyorlar.Bugun artik Zaza-Kirmanc Aleviler kendi kimligine sahip cikmaktalar.özellikle kurtlerde alevi yoktur.alevilikte yoktur.Bütün Alevilet Zaza-Kirmanc kokenlidir.Antep, Marad,Adiyaman.vb.alevileri kurt degildir.kurtlrt kendilerine bir tarih yaratmak istiyor hem de hirsizlik yaparak.Zend Avesta Zazaca yazilmis bir kitaptir.Zerdust aslen bir zazaKirmanc dir.Kurtluklen alakasi yoktur.ama kurtler tarih hirsizligi yapiyor. Ahmede Xane soylu bir Asuri ailenin cocugudur Kurt degildir.Tipki Mimar Sinan gibi.Mimar Sinan da turk degil Rum bSoylu bir eski Yunan ailenin cocugudur.bir sonraki yazida bulusmak dilegiyle… selamlar…

  Cevapla
 5. duzgun axdat 05/10/2013 de 21:23

  Baxtaryanlı sen … degilsen …san gercek adini buraya yazarsin benimle iliskiye gecersin bu benim adresim poladberita@hotmail.com. sen kim oluyorsun POLAT TOSUN hakkinda boyle yazarsin ALI RIZA POLATIN katilinin hidir yalcin dersimdeki ADI metin (sonra adini sarhat yapti) oldugunu butun dunya biliyor. POLAT TOSUNUN defalarca onun olumunu durdurdugunu engel oldugu bilmiyen yok hidir yalci ALI RIZA POLATI oldurmek icin POLAT TOSUNU GOREV OYUNU ILE BASAK BOLGEYE GONDEREREK POLAT TOSUNU YOKLUGUNDA ALI RIZA POLATI KATLEDIGINI HERKES BILIR hidir yalcinin uyguladigi pratigi kabul etmeyen karsi cikan hidir yalcin devalarca POLAT TOSUNU tutuklamis yargilamis ayalarca silahsizlandirmisdir ama POLAT TOSUN BEN SENIN OLUMLU OLUMSIZ HIC BIR KARARI TANIMIYORUM DIYE TAVIR KOYMUSTUR…

  Cevapla
 6. goman 20/09/2013 de 17:45

  arkadaşlar;
  Yüz yıllardır kendi içindeki farklılıkları inkar ve imha çabasındaki faşist bir hareketle, kürt özgürlük mücadelesini nasıl bir kefeye koyduğunuza anlam vermekte zorlanıyorum. Kürt haraketi bir özgürlük haraketidir. Yıllardır halkların asimilasyonuna, baskıya, zülme, yobazlığa, gericiliğe, aşiretçiliğe, kadın kırımına karşı savaş vermektedir. Siz, Türkçülük kelimesinin yanına Kürtçülük kelimesini koyarken bunun rahatsizliğini yaşamıyor musunuz! Bu nasıl bir mantıktır!
  Siz bu cümleleri kurarken faşistlere, dini gericilere, karşı savaş verip canını feda eden gençler içinizi sızlatmıyor mu? Eğer artniyetli değilseniz lütfen biraz düşünün.
  Bilgisayar başında kahramanlığı bırakın. Hanginiz ne kadar mücadele etti, hanginiz kırmanckiyi yaşatmak için ne yaptı?

  Cevapla
 7. Hüseyin 18/08/2013 de 14:41

  Bese Xozat artık köle İsaura’dır..Kendi anadili Zazacayı kaybetmiştir..Kürt milliyetçilerinin kölesi olmuştur.Bese artık kime hizmet edecek, o da belli..Bir gün onun da Sakine gibi sesini kesecekler..Sonuç değişmez.Kendi dili ve kimliğine ihanet edenlerden ne hayır gelir ki..

  Cevapla
 8. serhad 08/08/2013 de 21:30

  Yorum yapmak herkesin hakkıdır. Neye yorum yapmak daha önemlidir. Sorun bence burda yanlız”Besé ”değildir. Bunların örneklerini çoğaltmak mümkündür. Birincisi, yaşadığımız 68 kuşağına baktığımızda, doğru veya yanlış, eksik örgütlenmemiz sonucu olarak ”Besé”nın söylediklerine gelinir. Ayni devrimçi hareket dönemindede alevi kızılbaş halkın kimliğini yok sayarak asimilasiyon siyasetini sürdürdüler. Nedir bunlar ?? Dilimize, Kültürümüze, inancımıza, siyasallaşmamıza ve pirlerimize karşi kimliklerimizi yoketmek için her türlü çaba harcadılar. Bizim amacımızda ezilen ve sömürülen halkların kardeşliğini ve sosyalizmi savunmaktı acaba biz bunun bilincindemiydik hayir kendimizi burda tanıdık ve bize yakın olan bir siyasi düşünce idi ve öğrenmeye de gayretettik. Bu bizim eksikliğimiz oldu baş olamadık hep ayak takımında kaldık. Bundan dolayı birçok değerlerimizi elimizin tesiyle sildirdiler bize. Pişman değiliz birçok şeyi de öğrendik diyebilirim ama bu yeterlimidir elbette hayir. Önemli olan biz alevi kızılbaş toplumu olarak bundan nasıl bir ders çıkarmaliz bu çok önemlidir. Devrimçi yada Sosyalist olmaktan vazgeçmek değil tam tersine bunu lehimize nasıl çevireçeğimiz önemlidir. Örneğin eskide hep bize kürt diye hitap ederlerdi 90,lı yıllarda ne zamanki kürt miliyetçiliği gelişti ve kürtçe konuşmamıza emir edildi o zaman anladık herkesin kendi ana dili olduğuna göre bizimki de vardır biz neyiz.?? 7 yaşında okulda zorla türkçe öğretilirdi şimdi sivil hayatta kürtçe dayatılıyor bu ne.?? Şimdi ise şunu anladık her ağaç kendi kökünden yetişir. Şimdi 80 faşist cunta darbesiyle birlikte kürt hareketi geliştirildi çoğu aydın, demokrat, devrimçiler bu hareketin içinde yer aldılar süreç içerisinde bir çok kesimden kanatdan gruplar tasviye edildi pkk kurucuların içinden apo nun başkanlığında hem fikir olmayanlar. pkk içinde kalan ve aponun tutumlarını eleştirenlerden bir kısmı infaz edildi bir kısmı da kaçmayı denediler peşlerine takılıp öldürülenlerde vardır. bunları görmemezlikten gelmek ahmaklıktır. Bunlara devlet ajanı ve mit olarak gerilaya kabul ettirip o şekildede infazları gerçekleştiriliyordu bunun başındada Cemil Bayık bulunuyordu vıcdanları varsa vıcdanen rahatlarmi.??
  Şimdi Besé bunu yanında eş başkandır… alevi kızılbaş halkın çektikleri acı katliam ve asimilasiyona karşı dağa çıkan biri olarak nasıl kendi diline kültürüne inancına yapılan yasaklara karşi gelmiyor da?? bunu kabul ediyor böyle mi halk özgürlük hareketin mücadelesi verliyor??? Buna alevi kızılbaş halkın artık çok bilinçlenmesi gerekir siyasallaşmalıdır toplumda çiddi örgütlenmeler yaratmalıdır. Vereçeğimiz mücadelenin içinde kendimizi yok etmiyelim değerli can dostlar.Dolaysiylen bizimle birlikte demokratik platforumlarda kimliğimize saygı temelinde yaklaşiyorsalar eyvallah yoksa kim olursa olsun bunlara karşi tavırımız net olmalıdır. XIZIR AKILO FAM BIDO QOMIMA,, MADI HAVALBO. BELAYI DIŞMENANIMA BIDO. Mıletı Kızılbaşi welatı xo wayir vecıme zonı xora wayir vecıme.

  Cevapla
 9. Onur 02/08/2013 de 18:46

  Ax nu sarı kırmancu gı bakıl nibenı, çi karı sıma estu le gurrodı. Çıkı yenu sarı sıma herona sımaro yenu. Sımarı nu heko, da zaf sonı bını nınga tırkodu gurrodu. Kes şımarı derbaz niyano. Bakıl bırı.

  not: Hea, hea braye mı, tene tırko kırkerd, to inora peyser memenı… Gonya ma, hem sımare hem khurore hem ki tırkore helala, to sa bı!

  Cevapla
 10. ismail demir 26/07/2013 de 11:27

  dersim dersim tutturmuşsunuz bi dersim zazaca alevilik ,önder APO n diyor artık zamanı geldi.dört ülkenin kürtleri birleşiyor büyük kürdistan kuruluyor.sizde pişmiş aşa su katıyorsunuz.Yeter artık bu boş konuşmalar halklarımız özgürleşiyor.Dersim ne bedel ödedide çıkmışsınız dilimiz ,kültürümüz diyorsunuz.bedeli ödeyen bizleriz .Hep biz öldük hep biz ağladık.Her yerde her zaman hep siz böyle yapıyonuz.

  Cevapla
 11. D. Suredar 22/07/2013 de 20:07

  Sayın Alevist Kızılbaşoglu (adıylan yukardaki yazıyı yazan) arkadaşa bir iki söz:

  Bu yukardaki yorumda tam ne söylemek istediğin belli değil, bir yandan Alevi taraftarı görünüp Alevi düşmanlığını yapıyorsun! Bilmem farkında mısın? Alevilerin bütününü, beraberliğine saldırıyorsun.

  Dersimliysen, Aleviysen bilmen lazım: Raa Haqi (Tanrı Yolu) Aleviliktir. Kızılbaşlık da Alevilikten başka bir şey değildir! Hepsi aynı şeydir! Alevilikte şehir şehir, köy köy farklılıklar vardır. Bu çok normal ve tabii şeydir!

  Bugün Zazaca, Kürtçe ve sırf Türkçe konuşan Alevilerin kökeni birdir! Alevilik nasılki Hristiyanlık ve Sünni Müslümanlık içinde baskılara rağmen, zorluklara rağmen, Osmanlıdan Cumhurriyete sayısız katliamlara kendini koruyabildiyse, aynı derecede Zaza-Halkı da Osmanlı-Türkler, Kürtler ve Ermeniler arasında kendini günümüze kadar koruyabildi!

  Senin makalende tam tersine Aleviliğe sahip çıkma değil, Aleviliğe saldırı var, onu ethnik gruplara bölme aryusu var, adsızlaştırma özlemi var, kargaşalık yaratma hevesinde olduğun açık seziliyor. Farkında mısın?

  Eğer niyetin bu değilse, biraz daha berak yaz, gücenme biraz daha açık yaz, öfkene kapılmadan yaz!

  Cevapla
 12. Ali Alboy 22/07/2013 de 00:52

  Arkadaşlar,

  Zazaca konuşan Kurmancıyı (yada tersi) hemen anlamaz mı? Aradaki fark Azeri Türkçesi ile Türkiye Türkçesinden daha mı açık?

  Yani Almanca ile İngilizcew arasındaki fark gibi mi?

  Ali

  Cevapla
 13. mehemmed zaza 19/07/2013 de 03:30

  dersimli dezalarim.umutsuzluga kapilmayin,üzülmeyin zazaca icin mücadele edin.siz isimsiz kahramanlar bir damla kan dökmeden bir devrim yaptiniz.zazacanin(kirmancki,dimili zone ma)bugün bu kadar konusulmasi tartisilmasi sizin eserinizdir.peki bu kadari yeterlimi?hayir bugün dünden yarin ise bugünden daha fazla calismamiz lazim.Allah yardimcimiz olsun.bütün dersimli dezalarima sevgiler saygilar.

  Cevapla
 14. DESIMI ALEVIST KIZILBASOGLU 18/07/2013 de 22:54

  Dersim dahil Kizilbas tarihi yeniden yazilmali.Kürt Alevisi,Türk Alevisi diye yazan cizen öten siyasal sahtekarliklarin dilenci yalvarislarini bosa cikarilmak icin azimli mücadele etmek icin var olma hakimiiza saygili olmaktan taviz vermeden Bayrak acmaliyiz.

  Biz Aleviler bir millet olarak ayri bir halk olarak cogunluklara karsi azinlik olarak hösgörüyü kendimize görev ve kararlilik prensibi yapmamaliyiz.
  Bizi tanimayan hic bir halki hic bir idolojiyi hic bir siyasi örgütü desteklememeliyiz. Dayanisma göstermemeliyiz bizi en askeri ölcüde tahamül edemiyen palavra meydani devrimcileri sifatlarindan ulusal sovenist milliyetci her türlü renge ve dona giren karanlik güclere ne sir vermeliyiz nede omuz verip el uzatmaliyiz.

  Siyarimiz Alevi halkinin özgür örgütlü gücü olmali ne mezhep ne tarikat ne Araplara sahitlik nede zülfikar kalkan kamber hepsi kandirma senaryolari.
  RUHI SEKKILLENMENE KONUSABILDIGIN TÜM DILLERE KÜLTÜRÜNE GELENEKLERINE MÜLKI TOPRAGINA SAHIP CIKMADAN TARIHINE KENDINE TOPLUMUNA SAHIP CIKAMAZSIN KIZILBAS HALKIN TARIHSEL MIRASI ANCAK BÖYLE ANLAM KAZANIR.

  DESIMI ALEVIST KIZILBASOGLU
  UYAN ARTIK HALKIM !

  Cevapla
 15. kalê badî 16/07/2013 de 14:18

  Di mihrîcana Dêrsimê de, li stadyûmê konsert hebû. Me jî xwest di derbarê mihrîcanê de em bi çend kesan re bi zazakî roportaj bikin. Nêzîkî du seetan em geriyan, lê mixabin me tu kesekî ku em pê re roportaj bikin nedît. îro ez têgihîştim ku pkk hemû ew kesên li stadyûmê asîmîle kiriye û li stadyûmê axaftina zazakî qedexe kiriye!!!!!!!!!!!
  Şerm e, fedî ye, wisa nekin. Pêşî hun zarokên xwe fêrî zazakî bikin û werin em bi hev re doza ziman bikin, eger bi we dibe? eger bi we nabe; Ew zimanê xwe yê bi qalibê tirkî asê bûye bitevizînin da ku jahrê nebarîne.

  Cevapla
 16. Efendi yildiz 14/07/2013 de 19:52

  Birincisi; CILA, yayin hayatina baslarken “yazarlar,yorumcular gercek adlariyla yazabileceklerdir” seklinde sundugu ilkesine uymalidir.
  Ikincisi; Bese Hozat’in konusma videosunda “Dersim kültürü ve dili pkk saflarinda asimile oluyor” diye bir sey söylemiyor.(Bu, böyle olsaydi olumlu,saygi duyulan bir davranis olurdu; bu ayri bir konu). Peki CILA, Bese Hozat’dan büyük itiraf; “Dersim kültürü ve dili pkk icinde asimile oluyor” basligini nasil kabul edebilir?
  Video konusmasinin son bölümlerinde “anadili” zazaca/kirmancgi’yi unutmus olmasinin icini “acittigi” ni, “zazaca gelistirilmeli” gibi seyler söylemesinden,tirnak icinde sunulan bu “büyük itiraf” basligini cikarmak objektif bir yayincilik mi? Bence degil maalesef. Daha isin basindayken,CILA acisindan hic de olumlu bir sinyal degil.

  Oysa, bu konusmayi, bu cevrenin “baris süreci” dedikleriyle iyice aciga cikan aleviler ve varolagelen Dersim dili-kültürünün inkari konusundaki sikintiyi oksamak-yummusatmak taktigi olarak okumak, ve bunu özellikle Dersim kökenliler araciligiyla sunuluyor olmasinin altinda yatan asil gercegi anlaybilmek acisindan daha akilli ve objektif bir baslik bulunmaliydi ve yorum okuyucuya birakilmaliydi.

  Cevapla
 17. Cem Aydın 14/07/2013 de 09:28

  arkadaşlar yıllardır dersimcilik yapan arkadaşlar dersim için acaba ne Yaptılar?dersimle ilgili varmı bir plan projeniz?Dilden bahs ediyorsunuz neden kendi dilinizle ilgili varmı Bir çalısmanız yok türkçe iliklerinize işlemiş yazma çizme işlerinizi türkçe dilinde yapıyorsunuz bence sizlerde tutarsızlık var.osmanlıdan beri Alevi toplumlarına katliamları kimler yaptı maraş,sivas,çorum,dersim,cezaevleri,hayata dönüş kimlerin eseri Açıktır bakın unutmayınki kürtler olmasaydı bu gün alevi sorunu bu kadar gündeme oturmazdı bakın kürtler zazaca yayın yapacak televizyon çalısmasını baslattı yakın da yaına başlayacak Yine TV 10 yayında ama yıllardır avrupada dersimcilik oynayanlar neden bir televizyon kuramadız en basitinden açıklaya bilirmisiniz gerekçesini?

  Cevapla
 18. Baxtaryanlı: Dersim'in CHP'si PKK ve ölüm kusan gruplardır 13/07/2013 de 20:45

  şu habere yorum yapanlara bakıyorum, okurken kendimden Dersimliliğimden utanıyorum.
  Mesela Abbas Tunç demiş çatlayacam, haber cevap vermiş ona, demiş CHP’de ve PKK’de sığıntıyız.
  Dersim’i asimile ettmek için gönüllü militan olduk denmiş, işte o gönüllü iki militan burada görülür,
  biri Kamer Söylemez, değeri Abbas Tunç, daha varlar.
  PKK’de geçen yıllarım için duyduğum pişmanlık en büyük hatamdır. bizim bahtaryan köyünde, H. Gencer amcayı yeğenine öldürttüler. O tarihi hiç unutmam, bizi bize öldürten bir örgüttü bu.
  Dağda infaz edilen Dersimlilere bakın bunları kime öldürtür, işte bu gönülle militanlara.
  Ayten Yıldırım’ı Ali Haydar Kaytan’a infaz ettirdiler.
  Dilek ve Şadiye Yıldırım kardeşleri, gene Dersimliye aynı köyden katılan bir başkasına…
  herkes der ya, seyit rıza’nın oğlu Ali Rıza Polat’ı PKK öldürdü, emir doğrudan Apo’dan geldi.
  O zamanın komutanı gene Ali Rıza Polat’ın hem akrabası ve hem de yanında kalmış yani Polat amcanın evinde büyümüş komutan Murat diye bilinen, Polat TOSUN’a öldürttü, mermiyi onun sıkması lazımdı.
  Çocuktum neden böyle diye hiç düşünmedim. Torunoba’nın karşısında o küçük ormanın içine girmiştik, benim dışımda beş kişi daha vardı, önderlik kararı Murat heval cezalandıracak unsuru dendi. yanı adamın evlatlık büyüttüğü adam öldürecekti.
  Bu gönüllü militanları görünce hala utanırım kendimden.
  Bunlar barışı istemezler, çünkü insan yüzüne çıkacak halleri yok bu gönüllü militanların. Vicdanları olsa hesaplaşırlar kendileriyle.
  yıllardır beni öldüren bu vicdan azabı biraz da bu tip soysuzlardan dolayı sürer gider.
  Ama dersim uyanıyor, kendine geliyor, bu haberleri yapan birileri varsa ve çıkıyorsa bu gazeteler varız diyorum.
  CHP ile sizi kıyaslamalarına aldırmayın, o onların küçüklüğü, sizi oradan vurmak istiyorlar. CHP’nin canı cehenneme.
  DERSİM’in CHPsi PKK ve insanları ajan diye öldüren sol gruplardır. EMEP ve ÖDP’yi imtina ediyorum. Kim dersimde insanları hain ilan edip öldürüyorsa CHP’miz onlardır.
  tarih bunu ortaya koydu, hayata küsmüş beni kaldırdığınıza göre yatağınızdan ölü başını kaldırıyor derim.
  Hırçınlar, saldırganlar, suçluyorlar, karalıyorlar, bakın Doğu Perinçek’in AYDINLIK gazetesine aynı dile sahipler…

  Cevapla
 19. Usaro Newe 13/07/2013 de 12:42

  Bir halkın kendisine ait tek önemli değeri onun dedelerinden beri gelen ana dilidir.
  Bir halkı ortadan kaldırmak istersen, önce onun dilini ortadan kaldır. O Zaman o halk ebediyen yok olur!

  Aynı Türk devleti gibi politik Kürt grupları da önce bizim dile saldırdılar, Zazacaya saldırdılar, Zazacayı kendi dilinin bir önemsizi yaptılar, bir şivesi ilan ettiler, bir altı ilan ettiler, bunun propagandasını yaptılar, Kürt grupları güçlendikçe zorbalaştılar, güçlendikçe ahlaksızlaştılar, güçlendikçe hegomanyacı oldular.

  Onların içinde ön sıralarda Kürt ve Kürdistan için canına veren temiz yürekli ve saf Dersimlilere, bütün Alevilere ve Alevisi ve Sunnısiylen bütün Zazalar büyük haksızlık ettiler, alay gözüylen baktılar, dilini ve inancını küçümsediler, azınlık muamelsini yaptılar, horladılar.
  Bunların tümüne şahit olduk, bunları böyle yaşadık. Bu yüzden Kürt gruplarından soğuduk ve ayrıldık.

  Yurtdışında yaşayanlar bunu 30 yıl önce fark etti. Dağda ve hapistekiler bunu hepsezdiler, ama bilinci bir şekilde tam farkına varamadılar, bunu hissetmeleri için, ve dile getirebilmeleri için güvenlik ortamı yoktu.

  Bugüna kadar Kürtlerin Zazacaya ayırdığı TV saatlerinde ve dakkikalarındaki tek amaçı: Zazacayı geliştirmek değil, tam tersinine Zazaları kürtleştirmek ve Kürtler içinde eritmektir.

  Tek sağlıklı yol:
  1) ZAZALAR (Alevi ve Sunnisiylen beraber) kendi TV kendi kurmalarıdır!
  Kendi okullarını kendi kurmalarıdır!

  2) Aleviler de aynı şekilde (Zazaca konuşan, Kürtçe ve Türkçe konuşan Aleviler, bir bütün olarak) kendi TVyonlarını kendi kurmalarıdır.

  Cevapla
 20. Asmen Ercan Gür 12/07/2013 de 22:48

  her gün bizi hayrete düşüren bir olay ve bir gelişme yaşıyoruz. geçmiş süreçte yaşanılanları göz önüne aldığımda (Dr. Baran olayı…), Bese Hozat’ın KCK Eşbaşkanlığına seçilmesine şaşırmadım desem yalan olur. bu sebeple ben bu açıklamalara bir (!) ve (?) koyuyorum. bu açıklamalar bu konuma gelmiş biri için normal değil. gördüğüm şu var ki, Kürt militarist-politikacıları asimilasyon konusunda Türklerden geri kalmıyor ve bu benzerlik beni hiç de şaşırtmıyor. ben gerek yol tv. de ve gerekse Roj tv. de bugüne kadar Dersim’li Alevi-Kızılbaşlar ile ilgili saat-süre-kalite ve nitelik olarak hiç ciddi bir proğram görmedim. TRT 6 gibi güdümlü ve sahibinin sesi bir kanal nasıl ve ne kadar Alevi-Kırmanc kültürüne, tarihine, diline yer veriyorsa bu kanallar da o kadar yer ve değer veriyor…

  Cevapla
 21. Abbas tunc 12/07/2013 de 22:43

  bunlar solda olur zorunuza gitmez, sagda olurlar gene az serzenis hele C.H.P.olurlarsa aydin, sunda bunda olabiilrler bizim kültür kayip olmaz. ama su PKK var ya onda olurlarsa birde kendine kürt derlerse vay anam vay. biri bunu bana izah etsin yoksa cat diye catliyacam gerci bilirim birileri catla zaten onun icin böyle yapiyoruz.

  Cevapla
 22. Hasan Demir 12/07/2013 de 22:13

  Dersim’in boynu bükük olmasının nedeni bizi ifade edecek bir gazetenin olmamasıydı, Dersimnews’i ve ÇILA’nın gözlerinden öpüyorum. Bu kadar kolay asimile edilmemizin nedeni sahipsizliğimizdi.
  Bese Hozat gibi güzel kızlarımız, oğullarımız gidip o dağlarda telef oldular. Benim içim de vitrine konan bu hanım kızımıza yanıyor, ağzı başka söylesin bundan böyle ne çıkar, dilimizi unuttuk dedi ya burada, bu tarihe geçmiş bir sözdür.
  ah güzel kızım, yanında siyaset yaptığın o erkeklerin here biri döndüklerinde çocuk sahibi olacaklar, bizim dersim kadınlarının annelik hakkı dahi ellerinden alındı.
  Size çocuk doğurmayı dahi yasaklayan bu örgüt, evlat olarak örgütü sevmenizi istedi sizden. Bu örgütte merhamet olsaydı, 19 yıl dağda kalmış bir kadına, sen görevini yaptın git evlen, anne ol derdi. Bu hayat uzun, evlatsız büyümük büyük bir acıdır ve her kadın annelik duygusunu arzular.
  Bakıyorum, Aysel Tuğluk, Aysel Doğan, Gülten Kışanak, Sakine Cansız ve şimdi de sen Bese Hozat …daha niceleri hepsi kız kurusuna çevrildi.
  Dersimin nice güzel kızının annelik hakkı dahi zapturapt altına alındı. Tarih konuşacak,
  dilini unutmuşsun, vay dumanlar başımıza.
  ulusal mücadeleye katılanlar dil öğrenir, siz başka dil öğretilirken annenizin ağladığı dili unutturmuşlar, ah Bese’m, güzel besem…
  Kalk gel, bizim sesimizde ses ver bize, yol ol, ışık ol, farkına varmadan söyledi demiş gazete, ama bazen farkına varılmadan söylenen söz, en büyük devrimci sözdür.
  Kılıçdaroğlu da birgün itiraf edecek, onunda dili ayrı ruhu ayrı konuşur.
  Gelin toplu itirafta bulunalım ve kendi kültürümüze dönelim

  Cevapla
 23. Newdar 12/07/2013 de 19:49

  Ah, wax,
  hêfê sarê Dersimi.
  Hêfê sarê Dersımi,
  jê kengerê verrê vay, pısqınê her ca.
  Bınê lıngude sonê.
  Ju zalım ver remenê,
  kunê vıra ju zalımê bini, ju zalımê neweyi.

  Ez itade, na roportajide niadankon, BESERE (Besa Xozati) endi ama ra ho. Endi cıra her çi zalalo, endi xeyle çi fahm kena u anara zon. Zof rınd!
  Vana ez Dersımızo, ez Alevine, ez Zazawune (Kırmanc/Dımılı).
  Zof rınd ke Besere endi ama koka ho ser!
  Na hal re, na vurnayişi re noz Qurri (Kırdaşi) tahamül kenê, dostena dine nıka beli bena/asena.

  Çok, çok, çok geç de olsa
  Dersim, Alevi ve Zaza (Kırmanc/Dımılı) kimliğini vurgulayan Besere (Besa Xozati) ve diğer arkadaşlarına karşı acaba politik Kürtlerin tavrı
  ne olabilir? Kürtler bu değişmeye tahamül ederler mi? Onların dostluğu böyle belli olur!

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

37.675 kere okundu