Yola çıkarken / Çıla’nın Yayın İlkeleri

Yola Çıkarken…

Çıla gazetesi internette yayına başladı… Neden Çıla? Yayın ilkeleri, kimler çıkarıyor…

ÇILA gazetesini kimler çıkarıyor?

 

NEDEN ÇILA İcila-yazisis-vorlage-animation3SMİ:

ÇILA Dersim inancında önemli bir yerde durur. Her perşembe akşamı damların başında, ziyaret taşlarının  dibinde ateşe verilir. İnançtır.
ÇILA, evlerde ocak taşına konan, evi aydınlatan küçük aydınlatma aracıdır. Üçgen şeklinde tenekeden bir lamba. Gaz doldurulur ve içine kaput bezinden bir fitil bırakılır. Lüküs lambası ve duvarlara asılan fenerle tanışmadan insanlarımız ÇILA ile karanlığı aydınlatırlardı. Alevi cılızdır ÇILA’nın, dışarı giderken o cılız alevi elinizin ayasıyla korumanız gerekir. Gazetemizin ismini bunun için ÇILA seçtik, çok cılız bir alev bu, her elin ayasına ihtiyacı var. Bu cılız ışığı koruyarak büyütecek, aydınlığı büyüteceğiz.

ÇILA’yı diğer yayınlardan ayıran özellik, aynen o aydınlatıcı lambamız gibi çıplak olmasıdır, yani kapalı hiç bir özelliği yok bu gazetenin. Herkese açık, derdi Kızılbaş toprağı olan, kadim renkli Kırmanciye toprağına dair söyleyecek sözü olan herkesin sesini katabilecek bir yayın ilkesine sahip olması.

ÇILA’NIN YAYIN İLKELERİ:

1. Bu gazetede kod isimle yazılar yer almayacak.

2. Kişi hak ve hürriyetine, kişi mahremiyetine saygıda kusur etmeyecek.
3. ÇILA’nın yöneticileri ve temsilcileri, her türlü çıkar ve nüfuz ilişkisinin dışında olacak. Gazetenin itibarını     sarsacak türden bir faliyet ve organizasyon içinde olamaz, herhangi bir siyasi partide aktif görev alamaz.
4. ÇILA’nın künyesinde ve temsilcilik sıfatı olan hiç bir çalışanı, legal ya da illegal bir parti, örgüt ve gruplara üye olamaz.
5.  Yayına konu edilen veya edilmesi düşünülen kişi ve kurumlardan maddi ve hiç bir hediye alamaz.
6.  Doğrudan haberin unsuru olmadığı sürece hiç kimse cinsel kimliği, dili, dini inancı veya inançsızlığı, ırkı, milliyeti, meslek grubu, toplumsal  sınıfı ve fiziki engelleri ile tanımlanamaz; bunlara ilişkin olarak küçümsenip aşağılanamaz.
7.  Herhangi bir haber, mevcut bütün imkanlarla araştırılıp ve bundan ne sonuç alındığı belirtilerek veya doğruluğundan emin olunarak yayınlanır.
8.  Hiç kimse, somut bilgi ve belge bulunmadıkça yasaların suç saydığı eylemlerle suçlanamaz.
9.  Ilgili kişinin rızası olmadan, gizli kamera kullanmak, gizli kamera görüntüleri yayınlamayı redder.
10. Haberde suçlanan kişinin görüşüne mutlaka yer verilir. Eğer ilgili yanıt vermiyorsa veya kendisine ulaşılamıyorsa bu durum haberde belirtilir.
11. Başka ajanslardan, sosyal medya sayfalarından alınan haberin kaynağı belirtilir.
12. Kamusal kimliği olmayan kişilerin fotografları izinleri alınmaksızın, haberler ve makalelerde kullanılamaz.
13. Kan ve şiddet unsurları içeren fotoğraflar ve görüntüler kullanılamaz. Ceset fotografları kullanılamaz.
14. Habercilikte ideolojik ve propaganda içeren tarzda yayın yapılamaz.
15. Yayın yönetmenleri, temsilciler ve çalışanlar kamusal hayatta ÇILA’nın temsilcileri olduğunu unutmamalı. Buna göre: Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda sahte ve kod isimle hesap açamaz.
16.Sosyal medyayı haber alma aracı olarak kullanabilir, ancak bağlantılar ve tweetlerin doğruluğunu tespit etmeden haberi yayına alamaz.
17. Gizlilik, güvenlik ve rekabet açısından risk oluşturabilecek detaylar, sayfa bilgileri ve işleyişi ile ilgili bilgiler paylaşılamaz.

ÇILA’da kimler yazabilir?

a). ÇILA, düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı, demokrasi ve insan haklarına aykırı şiddeti, kini ve düşmanlığı kışkırtıcı, dini duyguları rencide etmeyen bir gazetedir.

b). ÇILA, ölüm cezasını, şiddet yoluyla bir fikri yaymayı prensip olarak redden herkes açık bir gazetedir.

c) ÇILA, aşiretçilik, bölgecilik gibi sıfat ve belirlemelerin yer aldığı hiç bir makaleye, ironi şeklinde olsa dahi yayınlamaz. Bu prensipleri kabul edenler ve söyleyecek sözü olanların yeridir ÇILA.

 

9 Yanıtlar Yola çıkarken / Çıla’nın Yayın İlkeleri

 1. Jalal Byergıj 28/10/2014 de 10:30

  Raré shıma akerde bu.

  (Yolunuz açık olsun)

  Cevapla
 2. Ali ihsan sonmez 10/06/2014 de 15:56

  Cilayi kirvem huseyin sevinc kaleminden olan guzel bir yazi ile izlemeye okumaya takip etmeye basladim.
  Basarli ve objektif ve tarafsiz ,seviyeli gercekci medya anlayisi halkimiz icin her zaman gerekli olandir. Sizede yakisan dogru bir hizmet basarilar diliyorum.Saygilarimla.___ ihsan sonmez.

  Cevapla
 3. Asmen Ercan Gür 20/07/2013 de 21:08

  mawe xer di!
  zof vaxt verd ra. mı vake geğane nustena na hetrê niadin. name perloda (ğezata) ma Çıla’ua. bıra Fetih (Güler) cor vato; “sıma zu ç’hekü vane hama peyniye niane?”
  ma bıra! awuke mara vana, tu ki eke zone ma zonena, hevike tuki p’hoşt bıdê ma, deste hu bıne kemere ke, ma ki tora thawa bımısime.
  nustena ma de zof ğeletin bena, zoneme. nu gule zere mau.
  hama erzeme hu ver. roz be roze mısemê. ğeletina hu kemê kemi.
  nu sere zonê ma de zof teneyi roştberi ma, nustoği ma nustene kene, perlodu, kıtavu sanane pê, vezene. sere zone ma de gurine. ni; bıra Cemalo (Taş), Tornê Thuji yo, Mesut Asmen Keskin o, Mehmet Doğan o… hona zof teney este, butu wes u var be!
  hama niadan ke her zu zovina nustene sanene pê. gereke tae roştberi, tae nustoği zonê ma ser buguriye, biyare rastnustena zonê ma biare ju dust (satandart kere.)
  Name perloda (ğezata) ma “Çıla”ua. domanen de ma pesewue fiştena ra cı şiyene ağure, şiyene tever. cori wos vato olwozune ma. sevata Çıla’ra vato, “gereke nia eve destê hu, eve zerê lopa hu roşt qorikere ke meşiyo wu.”
  na ğezeta ki wendoğune ma gerekê heni bıkere. eke heni mekere sona wu. heni niyo bıra! seveta namey tu ke heni vakê ame mi viri. nu name van Tirki niyo. mı na ğezata ma de ney ser nustena Bırae Bexti ağme kerdê: (http://www.cilagazete.com/manset/kirmancki)
  Bırae Bexti uza vano ke; “tae ç’hekü Tirki zonune binura (Arabi, Farsi, İrani, Kırdi, Kırmanc’ki(Zazaki)) ra amo Tirki ser. Misal, “şems” Arabiki “tiji”a. Tırk se vane; vane “şems-iye”. nıka nu nia beno, nebeno. tiji koti ya, sıliye koti ya… demakê nia uo.
  beka, naem perlodê (ğezata) “İDARA” bıviyene, hama olwozu heni (Çıla-Roşti) mınasıv diyo, yi ki wes u var be!
  na satê weşiye de bımane, olwozen!

  Cevapla
 4. Hüseyin 04/06/2013 de 10:15

  Çıla Dersim değerlerine sahip çıkarak toplumumuza bir umut vadediyor.Eğer bu çizgide devam ederse daha gelişip güçleneceğine kesinlikle inanıyorum.Çünkü Dersim’i sarıp sarmalayan ideolojilerin gençlerimizde halkımızda büyük bir hayal kırıklığı yarattığı bir gerçektir.Öyleyse biz Dersimlilerin olmazsa olmazımız olan ” dil-kültür-inanç-kimlik” ögeleri yaşamsal önem taşır.Bu kutsal kavramlar Dersimliler için bir zırhtır.Asimilasyoncu ,baskıcı tehditlere karşı bizi korur.Eğer Dersim toplumu bugün dağınık,bölük pörçük,dış etkilerinin etkisindeyse bunun nedeni değelerimizden koptuğumuz içindir.Bugün Dersim’i hiç sevmeyenler bile Dersim üzerinden siyaset yapıp bazı Dersimlileri kolayca kullanıp,yönlendirebilmektedirler.Bence Dersim’in merkez siyaseti,Dersim değerleridir.”Çıla”nın ışığı umarım Dersimliler için yol gösterici ışık olur.Başarılar,saygılar..

  Cevapla
 5. Fetih Güler 16/05/2013 de 09:42

  merhabalar.
  öncelikle yayin hayatinizda başarilar dilerim.
  biraz inceledim siteyi bana kalan hüzün oldu ne yazik ki.son yıllarda hep yapılan sudur.kirmancki ve kirmanciye tek kelimelik dil.tek cumlelik yasam seviyesine indirliyor.cok ornekleri varda saymaya gerek yok.en guzel ornek Çila..isim bizim yazim turkce.madem oyle olacak madem turkçe olacak site adida Lamba olsaydı keske…

  Cevapla
 6. yüksel çoban 30/04/2013 de 21:32

  başarılar. saygılar

  Cevapla
 7. Nihat Sarı 29/04/2013 de 20:11

  Başarılar dilerim. Saygılarımla, Nihat Sarı

  Cevapla
 8. Efendi yildiz 22/04/2013 de 09:48

  Gazete’nin ismini cok begendim.Basarilar dilerim.Yayincilik ilkelerinizdeki hassasiyetiniz de güzel; yanliz su son kisimdaki “CILA’da kimler yazabilir” basligi altindaki (a) sikkindaki cümleyi lütfen düzeltin, “CILA, düsünce,vicdan ve ifade özgürlügünü sinirlayici,demokrasi ve insan haklarina aykiri siddeti,kini ve düsmanligi kiskirtici” dan sonra bu ilkelere iliskin bir bosluk var(?)”dini duygulari rencide etmeyen bir gazetedir” gibi, diger sayilan ilkeler de tek tek net ifade edilmeli .ÖR: “CILA,düsünce,vicdan ve ifade özgürlügünü sinirlayici,siddeti,kini ve düsmanligi kiskirtici , demokrasi ve insan haklarina aykiri yayincilik anlayisina karsi cikan, dini duygulari rencide etmeyen bir gazetedir.” seklinde düzeltilirse daha bir net ve anlasilir olur.

  Cevapla
 9. ercument serbetcioglu 22/04/2013 de 08:38

  Hos geldin cila,umarim yayin surecin butun okurlarina ogretici olur

  tekrar hosgeldin.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8.565 kere okundu

Gülengül Üsdtündağ; “Yetiş Pirim”