Dersim’de 21 karakol inşaatına başlandı

Author cila

has written 39 post in this blog.

Dersim’de 21 karakol inşaatına başlandı

AKP hükümeti tarafından Dersim’in Pülümür Vadisi’nde 5’i kale tipi ve 16’sı mobil olmak üzere 21 karakolun inşaatına başlandığı belirtildi.

DERSİM – İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet arasında yapılan görüşmeler sonrası olumlu bir siyasi atmosfer oluşurken, ateşkes ilan eden PKK’ye hükümet tarafından sık sık silah bırakması çağrıları yapılıyor.

“Silah bırak” çağrısı yapan AKP hükümeti, sınır hattının yanı sıra bölgedeki stratejik noktalara ise karakollar yapmaya devam ediyor. Karakolların inşa edildiği alanlardan biri de Dersim bölgesi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Dersim’de Pülümür Vadisi’nde 5’i kale tipi ve 16’sı mobil olmak üzere 21 karakolun inşaatına başlandığı belirtildi. Geçen yıl Zel Dağı’nda yapılmak istenen bir karakol halk ve HPG’liler tarafından engellenmişti. Köylülerin verdiği bilgilere göre, bir haftadır dozerler Zel Dağı’nda aralıksız çalışıyor. Mobil karakolun yapılacağı yerlerden bir tanesi de Dersim merkeze bağlı Sinan köyünde bulunan tarihi ve kutsal kalenin bulunduğu alan. 2 gündür kale kalıntıları üzerinde dozerlerin aralıksız çalıştığı ve karakol yapımına başlandığını aktaran köylüler ise, karakolun yapılmasına tepki gösteriyor.

‘Karakollar köyü yarı açık cezaevine dönüştürecek’

Sinan köyü sakinlerinden Güzel Güler, yapılacak olan karakolun köye yarar yerine zarar getireceğini belirterek, “Burası köydür. Burada neden karakol yapıyorlar. Burada karakolun yapılması doğru değil. Bu karakolun köye zararı var. Ben bir kadın olarak yarın öbür gün bir hayvanım orada kalsa gidip getiremem. Bu herkes için geçerli. Bu karakol iptal edilirse çok iyi olur. Bizim de temennimiz iptal edilmesidir. Köyün içinde karakol olur mu?” dedi. Yapılacak olan karakol ile birlikte Sinan köyünün yarı açık cezaevine dönüşeceğini ifade eden köy sakinlerinden İbrahim Güler, şunları söyledi: “Burada bir karakol dururken ikinci bir karakola gerek yok. Bu halde o karakol orada kurulursa, bu köy yarı açık bir hapishane gibi olur. Burada bir hayvan gezdiremezsin. Bu köyün içinde rahat gezemezsin. Geçen yıl hayvanlarım kayboldu, gidip getiremedim. O tepede bize ateş açtılar ve kurt hayvanlarımın hepsini yedi. Bu da köylüye bir zarardır.”

‘İbadet ettiğimiz yere karakol kuruluyor’

Karakolun yapılacağı yeri ibadethane olarak kullandıklarını aktaran Güler, “Burası tarihi bir yerdir. İnsan tarihi yeri onarır, gün yüzüne çıkarır. Bu dururken orayı yok etmek doğru değil. Ayrıca orası ibadet ettiğimiz yer. Dua ettiğimiz yerdir. Kurban kestiğimiz yerdir. Niyaz dağıttığımız yerdir. İlkbaharın gelişi ile orada çıralar yakmışız. Yerleri bellidir hepsinin. Bu bir nevi bir nesli yok etmeye çalışmaktır. Bu bir inancı yok etmeye çalışmaktır. Gereksiz bir yere karakol kuruluyor. Karakolda görüyor sürekli bizim orada ibadet ettiğimizi” diye konuştu. Yaşanan süreçte bu karakolların yapılmasının anlamsız olduğuna işaret eden Güler, şunları ifade etti: “Madem barışsa bu savaş hazırlıkları ne. Ne gerek var her tarafı silahlandırmaya. Bu ya buradaki halkı sindirmeye ya da bu halkı korkutup kaçırtmaya çalışmaktır. Dersim’de tek toplu kalan mıntıka burasıdır. Başka köy kalmamış. Buradaki köyleri de boşaltırlarsa devlet rahat eder. Başkalarını buraya yerleştirme niyetindeler.”

Köylüler ayrıca, karakol inşaatları ile ilgili olarak Dersim Orman Müdürlüğü’nü aradıklarını belirtti. Müdürlüğe bölgelerindeki kırsal alanda karakol inşaatının yapıldığını bildirdiklerini belirten köylüler, müdürlüğün, gereken iznin Elazığ Orman Müdürlüğü’nden alındığı, kendilerinin bir şey yapamayacağı yanıtı verdiğini belirtti.

Kamu yararına ormanlık alan yok edilebilir!

Konu ile ilgili görüştüğümüz Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli ve yapı ve denetim teknisyeni Muhittin Özbey, “Bize inşaatlar için başvuru yapıldı. Biz de bu yapılara izin verdik. O tür ormanlık alanlarda, kamu yararına olan binalara izin veriyoruz. Sonuçta bunlar kamu yararına yapılıyor” dedi. DİHA

The following two tabs change content below.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2.300 kere okundu