DHF’nin Dersim oyları kime yar olacak?

unnamed2009 Mart yerel seçimlerinde BDP’nin adayı Edibe Şahin’in ardında 24 % oy alan DHF ve Bağımsız Dersim Bloku seçimlere az bir süre kalmasına rağmen sessizliğini koruyor.

2009 Mart yerel seçimlerinde Murat Kur’u aday gösteren DHF, Kur’un bir komplo ile tutuklanması sonrası, tam bir sessizliğe tercih etmiş görünüyor. Dersim halkının bir sonraki seçimde DHF böyle devam ederse, halkın ne CHP ve ne de BDP diyerek bağımsız aday etrafında birleşebileceği tartışmaları yürütmesine rağmen. DHF kendisini takip edenleri tam bir hayal kırıklığına uğrattı. Önce Dersim kurumları ile kavga eden DHF, ardından Bağımsız Dersim çalışmalarını desteklemek yerine, alışa gelmiş sol grupların ve PKK’nin Dersim siyasetinini baz alarak, Dersim çalışmalarının yanında durmayarak boyun eğdi. PKK’nin Dersim’e dayattığı Kürtçü siyasetle uzlaşma yolları araması halkta derin bir hayal kırıklığı yarattı. Dersim’in seçim ortamına girdiği bugünlerde DHF’nin ne yapacağı, Dersim çizgisinde Dersim kurumlarıyla ortak aday mı, yoksa BDP’nin Kürtçü adayını mı destekleyeceği merak ediliyor.

BDP’nin ön seçim söylemi bir taktik miydi?

Öte yandan, BDP’nin daha önce yukarıdan TC’nin vali atar gibi PKK’nin Dersim’e atadığı adayları desteklemesine halkın duyduğu tepkiyi boşa çıkarmak için 2014 seçimleri için ön seçim taktiği ile adayını demokratik bir görüntüyle seçtirmek istediği anlaşıldı. Haydar Çetinkaya gibi halkta karşılığı olan, Dersim kültürüne daha yakın aday adayları ile ortamı yumuşmaya çalışan Dersim’deki Kürt siyaseti, Eylül ayında Kandile çağırdığı iki adaydan biri olan Mehmet Ali Bul’u terich etmesi dikkat çekiyor. BDP’nin kendi örgüt taraftarları arasında yaptığı oylamada açık ara ile önce çıkan Mehmet Ali Bul, militan kürtçü olarak biliniyordu, örgüte yakın halka uzak olan Bul, BDP’nin Dersim siyasetinde yumuşamasını, Şerafettin Halis’in, Dersim’in Kızılbaş Alevi kimliği ile barışık siyasetini kabul etmeyerek, Halis’i itibarasızlaştırmak isteyen grubun başındaydı.

Ön Seçim Kandil’de yapıldı

Geniş çevreler BDP’nin Dersim siyasetinin değiştiğini, gerçekten de halkla barışık uyumlu bir adayın çıkmasını bekliyordu, ancak BDP’in ön seçimle perdesinin arkasında Kandil’e gidip onay alan birinin çıkması, BDP değişti diyenleri hayal kırıklığına uğrattı. BDP adayını şimdi DHF başta olmak üzere diğer sol bloka onaylatmaya hazırlanıyor.

24. Kasım 2013’de Dersim’de yerel seçimler başlığı ile 2. Toplantısını yapan DHF’nin önüne getirelecek aşırı kürtçü Mehmet Ali Bul için ne diyeceği merak ediliyor.

DHF 2014 yerel seçimlerinde ne yapacak?

Buna rağmen, bütün gözler Dersim yerel seçimlerinde DHF’nin ne yapacağı tartışmalarına odaklanmış durumda. En son Avrupa’dan DHF’den bir ekibin, taban yoklaması için Türkiye’ye gittiği biliniyor. Giden heyetin, BDP başta olmak üzere, pek çok siyasi çevre ile görüşeceği, ancak bu görüşmelerde bağımsız bir adayı konuşmaktan ziyade, kiminle ittifak yapabiliriz meselesi üzerinde durdukları gözüküyor.

DHF Kürt siyasetinin baskısı altında mı?

Avrupa’da PKK’nin DHF çevresi üzerinde oluşturduğu psikolojik baskı biliniyor. PKK önderliğinde oluşturulan sol blok’tan DHF’nin dışlanmasının nedeni esas olarak, 2009 Dersim yerel seçimleriydi. DHF’nin Dersim kurumları ile bağımsız aday göstereceği beklentisi bu nedenle hayal kırıklığından başka birşey değil. PKK ve Sol Blok’un Dersim kimliğine olan düşmanlığına karşı DHF’nin Dersim’in inanç ve gelenekleri tarafında durarak bir aday göstermesi beklenmiyor. Keza DHF 2009 yerel seçimlerinde elde ettiği başarıyı halkla ittifak ederek büyütmek yerine, PKK ile uzlaşma yolunu tercih etmişe benziyor. Sol çevreler, DHF’nin siyasi kadro birikiminin de bağımsız Dersim kimliğini kucaklamayı cesaret etmediğine inanıyor.

 

Halk ne diyor?

Dersimliler, DHF’nin yerel seçimlerde bağımsız aday gösteremeyeceği olasılığı üzerinde duruyor. Halkın Günlüğü gazetesinde yer alan bir haberde de halkın bu fikrini doğrular nitelikte. 24 Kasım 2013’de Halkın Günlüğü gazetesinde, “DHF Dersimdeki Yerel Seçimler 2. Toplantısı” başlığı ile verilen bir haberde, DHF’nin 2009’daki bağımsız aday politikasını gitmek istemediğini, bunun yerine ittifak arayışına yöneldiğini ortaya koyuyor.

DHF korktukça tabanını kaybetti

2009 yerel seçimlerinde DHF’nin Dersim’de Kürt Ulusalcılığı ve Türk Ulusalcılığı dışında üçüncü bir tercih olan Dersimlilerle beraber, Dersim inancı ve Dersim kimliğine önderlik edebileceği tartışılırken, özellikle jakoben Kürt Ulusalcılığının bazı sol grupları yanına alarak DHF’ye saldırması karşısında, korku siyaseti gütmeye başladı. Herkesin bildiği gerçek şu: DHF Dersim yerel seçimlerinde bağımsız aday göstermenin faturasını, dik durmayarak ağır ödemiştir, PKK ve bazı sol gruplar tarafından dışlanmış ve bunun neticesinde bir daha aday göstermemesi sağlanmıştır. Örgüt ittifaklarına göre düşünen DHF, halkın beklentilerine cevap vermemiş, Avrupa’daki Dersim örgütlemesinden ayrılmış, Dersim Sözlü Tarih  Projesini desteklememiş, etkin olduğu DEDEF’in Dersim kimlik çalışması yürütmesini, örgüt çalışmasına çevirmiştir. Gelinen noktada DHF’nin aday göstermek yerine, elde kalan oyunu her şeye rağmen BDP’ye pazarlama yolları aradığı söylenmektedir.

DHF, CHP adayını destekler mi?

Bir başka olasılık DHF’nin CHP’nin adayını destekleyip desteklemeyeceği, DHF kitlesinin gönlünde böyle bir olasılık vardır, bunun birinci nedeni Kılıçdaroğlu’nun eşidir. İbrahim Kaypakkaya taraftarı olduğu bilinen bayan Kılıçdaroğlu’nun hala aynı fikirlerde olduğu, CHP’ye yakın kişiler söylemektedir. Bayan Kılıçdaroğlu’nun, Dersim 38 tartışmalarında gazetelere verdiği demeçlerde kendi ailesinden 40 kişinin katledildiğini, hala ağladıklarını söylediği biliniyor, ancak DHF, CHP’nin kurumsal kimliği nedeniyle böyle bir beyanda bulunmayacağı açık. Ancak bağımsız aday göstermemesi ve bütün ihtimallere rağmen PKK’nin adayı etrafında bir araya gelinmesi durumunda, tabanını BDP’nin adayına ikna edemeyeceği de bir gerçek. İkinci bir soru ise, DHF kitlesini BDP adayına ikna edemeyeceği için, CHP’ye beklenenden daha yüksek  bir oyla seçimden çıkaracağıdır.

Soru açık, DHF Dersim yerel seçimlerinde izlenmesi gereken siyaseti izlemedi, PKK’ye yaranmak için Dersim kurumları ile çatıştı, ancak bütün bunlara rağmen PKK’ye yar olamayan bir siyasi çevre var. PKK’yi desteklese, kitlesi bunu kabul etmeyecektir, bağımsız aday gösterse, oyu binlerin altında kalacaktır.

Bağımsız Dersim için Devrimci bir Belediye Başkanı mümkün mü?

DHF, Dersim kurumları ve bağımsız çevrelerle yapacağı bir ittifakla Dersim halkında yeniden bir heyecan yatabilir, ancak bunun için çok geç, ama henüz süreç bitmiş görünmüyor. Şerafettin Halis, Dr. Şükrü Aslan, Celam Taş, Ahmet Cihan ya da benzeri adaylar üzerinde anlaşılması durumunda, bağımsız Dersim çizgisinde devrimci bir belediye başkanı görebilir Dersim.

Aksi durumda DHF oyunu kime pazarlayacak soruları kafaları kurcalamaya devam edecektir. Dersim Kemal Kılıçdaroğlu’nun bütün çabalarına rağmen, Türk ulusalcısı CHP ile Kürt Ulusalcısı BDP arasında sıkışmış durumda. Halk nefes alacak bir çıkış arıyor, üçüncü bir yol. 2014 yerel seçimlerinde Dersimlilerin bağımsız adayının olmaması, seçim sonrası bu iki ulusçu zihniyetin ağır baskısı altında kalacaktır.

Tabanı Dersimli olan DHF’nin üst yöneticileri o tabana başka bir ulusçuluğun kimliğini giydirme uğraşı, halkın güvenini sarsmıştır. DHF 2009’daki bağımsızlıkçı tutumuna gelebilir mi, ya da DHF ne CHP ne BDP bağımsız Dersim sloganıyla, kırdığı Dersimlilerin gönlünü alarak, alacağı oyun miktarını dahi düşünmeden, gelecek umudu olabilir mi? Buna ihtimal veren yok.

Yaşar Kaya’nın yönetimden ayrılması sonrası sessizliğe gömülen Avrupa Dersim Federasyonunda ise tam bir sessizlik hakim. Federasyonun kalın kapılar ardında PKK yönetimi ile görüştüğü biliniyor.

Dersim’in bağımsız kimliğini savunan geniş bir çevre olmasına rağmen, bu gücü bir araya getirecek, birikimde ve cesarette hali hazırda bir Dersim örgütlülüğü gözükmüyor. Bağımsız Dersim çizgisinde ne siyasi bir eğilim var ve ne de bu yönlü cesaret.

Çıla haber merkezi

17 Yanıtlar DHF’nin Dersim oyları kime yar olacak?

 1. serhat 04/01/2014 de 18:17

  sayın okurumuz, yorumunuz hakaret ve suçlama taşıdığı için yayınlanmamıştır. Fikri yorumda bulunmanız halinde, yorumlarınız yayınlanacaktır.

  Cevapla
 2. adirdar 11/12/2013 de 22:12

  Iran da da sol örgütler Abd emp. karşı. humeyni desteklediler.ama yanıldılar.humeyni iktidara geldiğinin 8. günü. tutukladığı solcularadan 8.000 kişiyi bir gecede ipe çekti.kurtlere verilecek destek bu sonuca getirir unutmayın.dışa karşı verdikleri mücadele haklı iken icte de Zaza-Kırmanın, Aşırı, Yazıdır, Etmenin, Süryani halklarının inkari kimliklerinin inkari be asimilasyon politikası verici ve faşizandir .Lenin garda da Yahudi kimligini reddetmistir.Mao da “…bin çiçek, bir tek…”. derken Stalin nin. tek tip politikasına karşı soylemistir be içe ise farklı halklara ve kimliklere, etnik azınlıklara inatçı yaklaşmıştır.Ibrahim KAYPAKKAYA ise eski dersim sürgünü olan bir ailenin çocuğudur.Ibo kendi anavatana dönmüş ve kendi kimliğine sahip çıkmaya calismistir kesin.ama ne yazıkki bu büyük soylu insan uzun süre yaşanmamış ve katledilmişti.sosyalizm,komunizm yada din adına veya. ” kürt.

  Cevapla
 3. adirdar 11/12/2013 de 21:39

  Çila nin amacı ve hedefi bellidir.Zaza-Kırmanıc kimligini, tarihini, kültür ve değer yargilarini korumak,geliştirmek ve yasatmaktir .Hiçbir zaman başka halklara dusmanlik yapmak değildir.ama kimi faşizan ruhlu kürtler ve onların hempalari faşist ideolojik yaklaşımlarla bu halkı inkar edip asimile etmeye çalışıyorlar.terör ve şiddet. yöntemleriyle bir kimliği bir halkı yok etmeye çalışıyorlar.başaramazlar, ve artık Zaza-Kirmanc halkı. kendi onuruna sahip çıkmaktadır.aşağıda fırat. diye birinin. NAZİ. ideologlarina rahmet okutan yazisini okuduğunuzda bu tip halk düşmanlarının hala var olmasından insanlık utanç duyuyor. “… sol ve sosyalizm adına birhalkın kimligini dilini. ve tarihini inkar edip yok saymak alcakliktir …” ( A.Öcalan. çözüm . demektedir.firat arkadaş apoya ver cevabını.diyorum ki bırakın onurlu dersim halkını kendi adayını özgürce seçsin .onurlu bir insan, WİLL BRAND. in gösterdiği tavrı takınarak Dersim de yapılacak seçimlerde Zaxa-Kirmanc kimliği önünde diz çekmelidir.

  Cevapla
 4. fırat 08/12/2013 de 16:34

  bu siteyi ve burada çıkan yazıları olabildiğince takip etmeye çalışıyorum. ama şimdiye kadar ne istediklerini hayatın neresinde durduklarını ve amaçlarının ne olduğunu anlayabilmiş değilim.daha bir kaç ay önce devrimci örgütleri dersimi terk etmeye çağıran, dersimdeki kaypakkayacı örgütleri dersimin çocuklarını öldürerek devrimcilik yapmakla itham edecek kadar ölçüyü kaçıran çıla gazetesi şimdi de kalkmış DHF’ ye seçimle ilgili akıl vermeye çabalıyor.hani size göre bunlar dersimin çocuklarının katiliydi hani dersimi terketmeleri gerekiyodu şimdi ne oldu da birden DHF yi hatırladınız. yoksa bdp ve kürt karşıtlığınızı dersm şovenizminizi DHF üzerinden mi Dersim’e empoze etmeye çalışıyosunuz..geçmişte yaptığınızı idda ettiğiniz devrimciliğin size öğrettiği bu mu ? sizler DHF yi ne sanıyosunuz sadece sizin dersim cemaatçiliğinizin basit bi figüranı mı ya da siz Dersim deyince ne anlıyorsunuz sınıflardan, aidiyetlerden, siyasetten , farklılılardan bağımsız saf homojen bi yapı mı ? devrimcilerin kanına girmiş canına kastetmiş onların canı üzerinden develete bilgi taşıyarak kendine hayat kuran birinin sadece Dersimli olması işlediği suçları suç olmaktan çıkarıyor mu? DHF bir dersim örgütü vekurumu değil ezilenlerin ve emekçilerin çıkarları için mücadele eden devrimci bi örgüttür ve kaypakkayacılığın doğal sonucu olarak her zaman kürt ulusunun yanında olacaktır . kendi geçmişinizle hesaplaşma girişlimlerinizi tövbe çıkarma çabalarınızı gidin başka araçlar üzerinden gerçekleştirin. hastalıklı ruhlarınızı ve anlayışınızı DHF den ve devrimcilerden uzak tutun.kalkıp DHF yi eleştirip akıl vereceğinize önce bu soruları kendinize sorun ve geçmişinizden pişmanlık duymaktan vazgeçin. çünkü sosyalizm hala insanlığın görebileceği en güzel düştür
  EDİTÖRÜN NOTU:
  sevgili okurumuz, yayınlarımızı daha dikkatlice okuyun, biz devrimcilerin dersimi terk etmesini değil, şiddet ve ölüm cezasına karşıyız, DHF bize göre ölüm cezası uygulayan örgütleri kınarsa, şiddetin sadece devletlen gelenine değil, örgütlerden gelenine de karşı gelirse halkı kucaklayabilir. Biz devrimci şiddeti sadece halkın örgütlü gücü olarak görüyoruz, bir örgüt devlet gibi davranıp şu ajan bilmem bu taraftarımız der, birilerini idam ederse (siz cezalandırma diyorsunuz Türk Ceza Kanunu gibi) biz bunun haberini yaparız. Haberlerimizde olmamış bunlar, yalan haber derseniz tekzip ederiz.
  Asker polisle çatışıyor musunuz ne yapıyorsunuz bilmeyiz, ama elinde silah olmayan birini ajan olsa dahi idam edemezsiniz. Ölüm cezasasının her türüne karşıyız, kapitalistler dahi terk etti ölüm cezasını. DHF’nin siyaseti kürtçüdür ancak kitlesi Dersim-idir.. haber yorum bir analiz yapar!

  Cevapla
 5. metin güler 06/12/2013 de 13:06

  Özgürüm demokrat sosyalist insanım yurtseverim demek,insan haklarına saygılıyım,dünya halklarına saygılı olup bütün milliyetleri ana dilleri seviyorum demek,halkların dostlugu ve kardeşligine inanıyorum ve inançlara saygılıyım demek….
  KIRMANCİYE-DİMİLİ-ZAZA MİLİYETİNE ONUN KIRMANCKİ-DİMİLİ-ZAZAKİ DİLİNE,TÜRK VE KÜRT OLMADIGINI KABUL EDİP VE ASİMLE ETMEYEREK VE ALEVİ KIZILBAŞ İNANÇLARINA SAYGILI OLMAK DEMEKTİR….
  Metin Güler

  Cevapla
 6. metin güler 06/12/2013 de 00:15

  BELEDİYE BAŞKANLIGI SEÇİMLERİ VE DERSİM
  Belediye dedinmi dersim genel topraklarındaki A dan tutunda Z sine kadar her soruna el atmalı halk meclisi biçimleriyle,muhtarlar,pirler dedeler avukat,ögrencisi,kadını-erkegi,yaşlısı-genci,sanatcısı gönüllülerinden oluşan halk meclisi oluşmalı ve bu halk meclisinde sivil toplum kuruluslari,muhtarlar halk katmanlarından herkes olmalidir başindada belediye olmali halk meclisinde.
  Belediye bünyesinde puroje yazan uzman egitimli memur alarak ovacık dersim topraklarının genel topraklarınada,tavuk kümesciligi,hindi ördek beyaz et kümesciligi,ala balık üretim çiflikleri ovacık merkezdeki kılıçlar aylesinin yaptıgı ala balık çifligi gibi, tıpkı ovacık pardi köyünde Hıdır aydın aylesinin yaptıgı ala balık üretim merkezi gibi pertekteki mandıra gibi,mazgirtteki besicilik gibi,pulümürdeki organik tuz üretme tesisleri gibi,ovacık koyun gölü ve kızık köylerindeki mandıralar gibi ve dersimin bütün köylerinde organik bal üretim yerlerinin oldugu gibi, tarım ve hayvancılıgı gelişirecek halk koparatiflerin kurulmasına önderlik yaparak purojeler fırat kalkınma ve sodes gibi kurumlara vermelidir.Deyişik holanda,japonya gibi büyük elçiliklerin ve onların vakıflarınıda takip ederek büyük küçük purojeler yazılarak verilerek yaratmalıdır.Belediye dedigin belediyeler arası kordinasyon belediyeler dersim üst birligi oluşmalı ve ayda bir dersimin genel sorunları için bir araya gelmelidir bu merkezi dersim belediyeler birligi. Köyler-kazalar arası muhtarları arası ve belediyeler arası kalifiye uzman gönüllü yaratıcıları tespit ederek sahiplenerek ve köy-kaza dernekleri ile düzenli bir araya gelerek ilime dayalı ilim ve ekonomin yaratılması anlamında organik kara kovan şekersiz ovacık -pülümür balları gibi. kovan imalatı fabrikası,dag sarmısagı,ışkın,kuru fasulye gibi organik paketleme konserve fabrikası, meşe agacından sunta fabrikası,kırmızı topraktan tugla-kremit-pirket fabrikasi,yoksula avrupa birligi firat kalkınma ajansı aracılıgı ile konutların yapılması ve köylere geri dönüşlerin yogunlaşması için üretim anlamında besiciligin gelişmesi için evlerin yanındada küçük besi ahırlarının yapılması.Dogamıza zarar vermeyen üretim dallarını tespit edip hayata geçirmek lazım,mesala ovcacık koyun gölü köyünde kırklar suyunun akışı süratli ve aşagı dogru akar oldugundan elektirik üretiminde büyük fırsat dolasıyla belediye bu köy halkı ile ilişkiye geçerek onların önderliginde fırat kalkınma ajansına elektirik üretim dalları olşuturulurki sahibi ve yöneten hibeden yaralanıp borcun geri ödenmesinde patron koyun gölü halkı olarak muhatap olmasını saglamalı ve bu tür yerler dersimin her alanında çokdur,elektirik üretimiyle köyler kazalar bütcelerine komun gelir yaratabilirler.Yaylara mudahale edilerek gelirleri komün havuzlarda toplanarak kendi kazaların kollektif üretimine hizmet edecek şekilde kaymakamlara akan bu paralara mudahale edilmelidir.Özellikle ovacık yayla gelirleri tamamen kaymakamlık ve devlet tarafından gasp edilmiş olup köy mera tarlalarınında devlet tarafından gasp edilmiş oldugundan ve satıldıgından beldiye halk meclisleri olarak mudahale edilip köylülerin toprakları için kanuni işlemler başlatılarak avrupa birligi insan hakları mahkemesinede zarar ziyanları için baş vurmalı.Dersim 1937-1938 soykırımın hesabı belediyeler üst birligi ve halk meclisleri olarak dersimin bütün sivil toplum kuruluşları kurumlarıyla avrupa-türkiye ayırımı yapmadan tek vucud olarak atalarımıza yapılan soykırım zulümünün hesabını dost halklarla ve kurumları ile birlikte sormalı.Belediye yanındaki dernekleri muhtarlarıyla ve halk meclisleriyle kutsal ziyaretlerine sahip çıkmalı koyun gölünde kırklar suyunda ve munzur baba gözelerde alkol anormal hareketlere izin vermemelidir .Belediye en azindan iki haftada bir muhtarlari uzman gönüllü insanlarıyla toplanmalı dersim merkez ve kazalarında, ovacık orman köylerinden tutunda bozkıra köylerine kadar,yasak mıntıkadan tutunda seyit rıza köylerinin erzincan zini gedigine kadar ayırım gayırım yapmadan ve dersimin genelinde her sorunu,yaban dogal hayatı,yabani hayvan hayatı dahil her konuyu masaya yatırmalı belediyeler ve halk meclisleri olarak..Gerekirse halkımızın çıkarı için dilenecegiz,avrupa ankara avrupa koşturarak kaynak yaratıp ayırım yapmadan mısır ekimi kışın hayvanlara verme sılaç yem tuzlama depolama purojeleri,beyaz rus sana keçisi ve suriye halep kahverengi mantız keçisinin ovacık ve dersim genelinde yaygınlaştirilmasi purojeleri yapilmalidir.Bu keçiler senede iki sefer yavru dogurmakda ve her seferinde en az iki yavru dünyaya getirirken yerli ineklerimizden fazlada süt vermekte ve ingilizlerin beyaz cins kuyrugu tombiş ve bol etli koyunlarıda senede iki sefer yavrulamakta olup her seferinde 2-3 yavru getirmekte..Belediye dedinmi yaratacak,iş imkanları yaratacak bir örnek sizlere vereyim yakından takip ettigim mazgirt belediyesi gücü oranında avrupada bir çok geceler yaptırdı kardeş kurumlarıyla ortak sekilde ve eline geçen paralarla mazgirtde bir çok acil küçükde olsa pansiyon otel,atolye gibi purojeler yapıldı ve bir kepce satın alındı.Ovacık ve diger bütün kazalardaki belediyelerde mazgirt belediyesi gibi kapı kapı gezinecek halkı için kardeş kurumlarına dayatacak isteyecek ve kurumları harakete geçirek beyine sahip olmalı.DEDEF (Dersim dernekleri fedarasyonu),FDG (Avrupa dersim dernekleri fedarasyonu).ADK (Avrupa demokratik haklar fedarasyonu)ve köy dernekleri gibi kurumlarla ortak hareket ederek avrupa ve turkiye genelinde dersimin her derdine derman olmalıdır bilim ve ekonomiyi birleştirerek hareket etmelidir.Ekonomiye bilime önem vermeyen üretip yaratmayan halklar, belediye kazaları,ayle ve bireyleri dünyanın her tarafında onun bunun kölesi olup sürünmeye ve sömürülmeye mahkumdur.Dersim halkı belediye önderliginde alevi kızılbaş inancları olarak siyasetler üstü şeklinde bir araya gelmelidirki ve bir araya geliş ilkeleri dersim kutsal topragı inançları munzur babası,kırklar kapısı ve el hak olup demokratik humanist olmalıdır.Kutsal İnançlarına,kutsal ziyaretlerine,pirlerine,ocaklarına, KIRMANC MİLLETİ OLDUGU ana dili (kırmancki zazaki’ye ) ve bölgede konuşulan diger ana dilleriyle demokratik anlayışı ve hoş göü saygısıyla,insan haklarına,kadın haklarına inanan bir dersim halkı munzur baba kutsal suyu gözeleri gibi kutsal gözelerde alkole pislik ortama ve düzgün babada kurban kesimindeki çeteleşmeye rantcılıga musade etmeyen topragın altında kendisi için soykırıma ugramış yatan şehit düşmüşleri atalarını bilen bir dersim halkı özüne dönerek demokrasiyi esas ilke alarak bilen üreten belediye ve halk birlik oldumu üretir yaratır.Bütün kazalarda yerli inşaat firmaları tefşik edilip örgütlenmeli kalifiye demirci,sıvacı,kalıpcı vb meslek dalları çogalmalıdır.Yazık günah be yüregimiz sızlıyor diyarbakır vs yerlerden gelen taşoron firmalar evlerin yapımında ve ihalelerde dünya kadar paraları götürmekte ve belediye kurumlarımız,bu konulara seyirci kalmakta.Böyle demokratlık sosyalistlik bize lazım deyil demokrat sosyalist olmak ilk önce kendi insanimizdan kazamizdan ve kurumlarimizin her konuda bir araya gelerek halk meclisinin kurulmasiyla inşaat dalındada üretim vs konulardada kendi dersim insanımızı kalife egitimli personel haline getirilmeli.Tembellik yıkılmalı,yan yatıp kaymakam kapısında dilencilik yok edilmeli,tembelleşen kahve kültüründen uzak durulmalı.Kendisine sosyalist demokrat sivil toplum kuruluşu diyenlerde üretip konularında kollektif halk koparatifleri komun üretime el atmalı halk meclilerinde olmalı.Çagımız ilim ve ekonomi çagı oldugunuda herkes biraz kavramalı,bakın etrafınıza bir avuç yahudi toplulugu dünyayı yönetmekte.Ama bizim alevi kızılbaş kırmanciye dersim halkımız çok gerilerde bırakılması dogru deyildir.üreten yaratan özüne,diline,kültürüne,inançlarına dönen dersim halkı koparatiflerinin kuruldugu ve kahve kültürünün yok edildigi dersim hayalimiz gibi belediye başkanlıgını yapa bilecek kişileri öne çıkarmalıyız.Dersim halkı çok bedeller verdi,kendisi dışındaki bütün mazlum halklar için elini taşın altına koyarak hizmet edip çok agır bedeller (hepisine saygımız hürmetimiz var) verdiki,türk-kürt-laz-çerkez-arap vb oldu ama nedense KIRMANCİYE DİMİLİ ZAZA OLAMADI.ŞİMDİ SIRA ETNİK MİLLİYETCİLİGE DÜŞMEDEN KENDİ KAPIMIZIN ÖNÜNÜ SÜPÜREREK GERÇEK DERSİMLİ OLMAKTA. Munzur gözelerimiz kutsalımızdır,koyun gölü kırklar suyu kutsalımızdır,düzgün baba kutsalımızdır ve bu kutsallarımızda alkol anormal pis ortam ve düzgün babadaki kurban kesimindeki kurban etleri üzerindeki çeteci hırsız rantçılıgına musade edilmemelidir.Kendi kutsallarına,inanç yerlerine ana diline deger veripte özüne dönen bir dersim halkı hayalimiz olmalı ve bunun içinde dik durup yılmadan mucadele etmeli.Ovacık munzur baba gözelerde rezilce alkolin kaltıgında,kurbanlarımızın kesilip dileklerimizin tutuldugu ortamı gördügümüzde.Düzgün babadaki kurban kesiminin hırsız çeteciler gasp edilerek, tarafından satılmayarak eşitce yoksula dagıtıldıgı ortamı gördügümüzde ve nazimiye belediyesi-sivil toplum kuruluşları ortak şekilde bu düzgün baba cem evindeki rantcı çeteyi dagıtarak komün dürüst eşitlikci yönetimi düzgün baba cem evi yönetimine getirmelidirler.Dersim merkez cem evi yönetiminede mudahale edilerek alevi kızılbaşları sevmeyen asimle edip ortadan kaldırmaya çalışan genarale, valiye,reisi cumhura cem yapmasına iftar vermeye musade edilmemelidir dersim halkının cem evi olmalıdırki ve dersim merkez ve bütün cem evleri özüne dönerek hangi cem evinin.duvarında musto korun resmi varsa asılmasına musade edilmemelidir ..Rantcı inkarcı alkolik hırsız her türlü yapılanmalara karşı,balicilige uyuşturuya cevap dersimin özüne dönüş olarak kızılbaş humanist alevi bayragımız esas olmalıdır.Dersimi özüne inanclarına diline baglı dersimin evlatları dersim belediyelerini yönetmelidir.Diger vilayetlere,dillere,kültürlere ve milliyetlere saygımız sonsuzdur ama edirne,istanbul,diyabakir dilini konuşan kültürünü taşıyan vb vb kafalilar dersimi yönetemez..
  SAYGILARIMLA
  Metin Güler

  Cevapla
 7. raa ho huvira meke!!. 05/12/2013 de 00:57

  brayine, wayine.
  kes deste ho kes nidano na rozune tenge de. ma kı çı vazeme hora buwajime. kam savano vajero ma her çiye ho eve hu kerd vind, wunca eve ho vineme. zono ho itikate ho raa ho ma kerda vind. ma gereke raa ho huvira mekerime. tırki ra caybime beme zone ho ser. zumin gereke medaj me. milete ma wesu war bo. ezsımare bımerın
  raa ma raa hag ya. huvura meke ez gadaye to bijeri…

  Cevapla
 8. Sare Ma 03/12/2013 de 16:03

  Kurumlara, Siyasi figürlere, kendine entel diyen kesimlerin fikirlerini beyanlarini okudugumuzda hepsinin AKP’ye karsi oldugu sanilir. Öyle yorumlarinilir öyle algilanirlar. Dolayisiyla bu kargasa da ajitasyon propagandayla, sloganlarla bogdurulan gerçeklere dair dogru soru sorma dogru cevap arama-bulma kültürü yine bu çevre tarafindan engellenmistir. Bu aci gerçekle sisteme karsi oldugunu diyenlerin hepsi aslinda yine sistemin siddetini oynanmak istenen oyunlari kendileri güçlendirmis oluyorlar. Imrali adasinda AKP-MIT arasinda yasanan ittifak sunni islam birligi ittifakidir. Newroz’da okunan mektubu, BDP ile AKP’nin açiklamalari, Kandil ile MIT’in Dersim’e dair paralel düsen açiklamalari, Ahmet Türk’ün ÖSO ve PYD’ye yaptigi çagrilar, AKP’nin El Nusra, El Kaide, ÖSO’ya verdigi destek, TÜrkiye’de Alevi gençleri öldürürken, Dersim’li ve Alevileri fislerken, hapishanelere tikarken (Hatayi Dersim’den bagimsiz ele almamak lazim) cihadistlerin Türkiye’de elini kolunu sallayarak rahatlikla dolasmasi, Hatay üzerinde devlet ile bu çetelerin Hatay üzerinde estirdigi terör; bütün bunlar birlestirildiginde, Dersim’deki siyasi figürler BDP’ye oy vererek, Imrali ile AKP’nin ittifakina destek vermis oluyorlar. Dersim’deki siyasi figürler BDP’yi destekleyerek sadece Imrali ve Imrali’nin AKP-MIT’le olan ittifakini desteklemis olmuyorlar ve Imrali vesilesiyle de AKP ve MIT’in Imrali’daki planlarina hizmet ediyorlar. Dolayisiyla tutumlari karsi çikislari tutarsizliktir. Laf ebeligidir. Ve BDP’nin Dersime dair asimilason politikalarina da ortak onay vermis, ortak olmus desteklemis oluyorlar.

  Bir yandan AKP ile yapilan ittifaka karsi çikiyorlar, elestiriyorlar güya; diger yandan bu ittifaka giden degirmenin suyunu yine kendileri tasiyorlar.
  Türkiye’de yapilan ittifaklara bakildiginda hiç kimse sisteme karsi degildir. Herkes bir çesit sisteme hizmet ediyor… Dolayisiyla Dersim/Alevi gibi azinliklar BDP üzerinden manipüle edilerek Imrali-AKP-MIT ittifakina hizmet etmis islambirligi planlarina alet olmus oluyorlar. Taploya nereden bakarsaniz bakin Dersim’de BDP özgülünde yapilan ittifak cehalet kokuyor…

  Cevapla
 9. Haydar Şahin 03/12/2013 de 14:49

  DHF nedir? Neden DHF”den bu kadar bir beklenti vardir? Zazaca’yi anaeksene almayan diğer Türk siyasetçilerini ve Kürt siyasetçilerini red etmek gerekiyor. Onların üzerimizdeki baskılarına son vermenin zamanıdır. Türk siyasetçileri Türk halkının olduğu coğrafaya gidip siyesetlerini yapmaları gerekiyor ve Kürtlerde Kürt illerinde siyasetlerini yapmalıdırlar.

  Çünkü Zaza halkına hiç bir faydaları yok, asimilasyon ve hem kendi baskılarını üzüerimiz artırıyorlar hemde onlardan dolayı devlet üzerimizde baskısını artırıyor.

  Sanki Bu örgütlerle devlet üzerimizdeki baskı için biribirileryle anlaşmışlar. Örgütler halkımıza sen devletle berabersin der baskı yapar ve devlet ise sen bu örgütlerle berabersin diye baskı yapar. Bu örgütlerle devlet beraber çalişmıyorlar mı?

  Cevapla
 10. Sare Ma 03/12/2013 de 14:26

  Şimdi biri bana, AKP ile Imrali adasinda yapilan,yapilmak istenen islam birligi ittifaki ile Dersim’de BDP ile ESP, BDP, EMEP, Partiza’nin yaptigi ittifak arasindaki farki anlatsin…?

  AKP,El Kaide,,El Nusra,ÖSO vb cihadistlere her türlü destek veriyor mu vermiyor mu? AKP’ye destek çikanlar dolayli olarak bu cihadistlere destek vermis oluyor mu olmuyor mu? Simdi bu iki ittifakin arasinda farki birileri bana anlatsin…?Bu halki sistemin partileri gibi koyun yerine kattiginizi mi saniyorsunuz…??

  Cevapla
 11. M. Taştutar 03/12/2013 de 09:28

  Seçim kavgaları, çıkar kavgaları, yalan mevsimleri, oy avlama dönemleri başlıyor.
  Dersimin sahipleri, kurtarıcıları bu günlerden itibaren daha da artıyor.
  Dersim, Dersim, Dersim. Tunceli. Mamekiye. Dersim.

  Dersim Türkiyenin en zavallı ve en sahıpsiz şehridir.
  Dersimde Türkiye geneli üstünde en çok ufak tefek grupların cirit attığı yerdir. Bu küçük şehirde politik kavgadan geçilmiyor.

  Bu politika alanlari Dersim için kurulmuş TUZAKLARDIR.
  Bu gruplara akan Dersimliler er olsun geç olsun harcanılıyorlar. Hapislerde çürüyorlar.

  Hapishalerde çürüyorlar. Açlık grevlerinde SAKAT kalıyorlar.

  Bu gruplara akan Dersimli gençler bir gün bu yolda ya ölüyorlar yada öldürüyorlar.

  Bu gruplara akan Dersimililer, Dersimilerere (içine girdikleri korkuylan) çok kötü baskılar yapıyorlar. Bunlar bu amaç için çok iyi kullanılıyorlar. Kullanıldıktan sonra sıra kendilerine geliyor, sonra kendileri tehdit altına giriyorlar.
  Bu bir şeytan çemberiridir!

  DERSİMDE politika korkuyla başlıyor. Korku Dersime hakim. Korku bu gruba giren herkesin içine hakim. Bu politik mesele korkuylan başlıyor, korkuylan sürüyor ve korku içinde devam ediyor. Bir türlü bitmiyor. Bu yüzden derin bir tuzaktır. Bir şeytan çemberidir. Bir kördüğümdür!

  Bu poltik grup içinde yer alan her Dersimli korku içindedir.
  Aynı zamanda politik bir grup içinde olmayan bir Dersimli de sürekli KORKU içinde. Dersime korku hakimdir!

  Bu durum, Dersimi bitime projesidir.
  Bu durum Dersimle oynama projesidir.
  Bu durum, bir kedinin yakaladığı FAREYLEN oynama halidir.

  DERSİM hergün ölüyor. Dersimin gücü 1938den beri yoktur.
  Dersim bir rüya, bir hayal içindedir, Dersim hayal görmektedir ve kendi kendini kandırmaktadır.
  VE bu yüzden Dersim içine düştüğü bu TUZAKLARI göremez! Dersim kördür. DERSİM KÖRDÜR!
  Dersim bitmiştir. ZAZACA ölmüştür!
  Daha neyin kavgası veriliyor ki?
  …………………………………………………….
  Not: Eğer bir politik çalışma, bir kültürel faaliyet, Zazacaya sarılmıyorsa ve Aleviliğine bağlanmıyorsa, gerçek zemini bu değilse, Dersimde bundan sonra hiç bir değeri yok. Bunu ançak Dersimliler yapabilir. Bunu Kürt gruplarından ummak en büyük ahmaklık olur. Kürtl grupları, Zaza ve Alevi kafalarına ve bölgelerine 30yıldır sızmak istiyorlar.
  Bunu solcu gruplar da yapamaz. Dersimde tanıdığımız solcu gruplar da yapamaz, yukarda açıklanmaya çalışıldığı gibi.

  Cevapla
 12. meme alan 03/12/2013 de 02:19

  To ho nas beka ki sar to naskero.
  Niqa az ima kon ki kam itade nivisneno itikade hoseriya ho zonena ho ferhenga ho esto. niwazeno ki kultura dersim vind be. millet eve zonera nebeno za. yani zone ebe millet newirajino millet zon wirazeno.
  Taye çiye itade nivişiya seridine teni ez wajin…
  Aqelra sifte ahlaq lazemo. ahlaq ki çino mordemo bom meydande aziz beno. Ahlaq ju mizano; çi hıravo çi gunao çi naqin belli keno. Raştiya dersim aoki ahlaqe ma hayli payino. Herbedbahtin worte milletdero. Eke ma vind beme seveta deyra bema vind..
  Rewrastine ahlaq gerek asgariya yani minimume dey tesbit bikemi.
  Az wan ke BDP niwo kamki bena bewo.
  Eger kerm zarre darre niweni dar necikene.
  Na dersimra tertelura jedi zulmo mordemunu dersim arde. Onjake ane. Honde cahiliyin afriqade nimanda. Ju muftiki, name ho lazem niyo,. dunade hercade mektevu kene ra Turki misneno pinzora az nizon hondi domeno dersim çinayra merda? Ça ju piro raywera ma ju kitab zone hode nenivisna?. Çiitur zone ma bena vind.? Kes besinekonu ju mektev rake? Emma az zon ki honde wayere çewo esti mamekide,ju çeho talebe ra erzan nidano Şima ita qale çinay kene? Zirçayese baqra neterşime. Ma ezwet nime hen ju raede kokema biyare.
  Rey daeno tufeng erstane de welate ma nebone sa. Simare wajin ho mehapne! . Aoki simara itade aqel dane awe ahlaqe nadere. Mordem ki cahilo hem bedahlako hem besinikeno woçini. Esto çi fayda çino çi fayda.
  Kamki naza beskeno waneno, zoneno ki BDP na welate çi ardo çi berdo.Jedi niwan. Hatere sıma.

  Cevapla
 13. Hoser (bağımsız, kendi ayakaları üzerinde duran, özgür) 02/12/2013 de 21:37

  Otuzbin nufüslu bu şehirde, batıdaki bir ilçeden, batıdaki bir köyden daha da az nufüslü bu şehirde, bu Tunceli´de, bu kanlı Dersim´de, bu paçavra edilmiş topraklarda, bu paramparça edilmiş gönüllerde, bu iki vadi arasına sıkışmış evlerde, oyyy ne kadar çok sözcü varmış, ne kadar çok kurtarıcı varmış, ne kadar çok parti, ne kadar çok politik faaliyet varmış. Ne kadar çok, ne kadar çok!

  Ama bunların arasında
  1. Dersimi gerçekten seven, içten seven bir grup yok.
  2. Aleviliğe bağlı ve saygılı bir grup yok.
  3. Zazaca´nın kaybolmasını kendine dert eden bir grup yok, bir dernek yok, bir parti yok, bir kurum yok. Bu şehirde yok, bu koca ülkede yok.
  Dersim halen, hergün kıyım, yıkım, zulüm ve ızdırap içinde.
  Ama bu gruplar konuşurlarken hepsi devrimci, hepsi ilerici, hepsi demokrat, hepsi haklı, hepsi en iyisi, hepsi kurtarıcı!

  Hepsi kurtarıcı, hepsi kurtarıcı, hepsi kurtarıcı!
  Dersimde ne kadar çok KURTARICI varmış!
  Bunun ne Türkiyede ne de dünyada bunun bir örneği var!

  Cevapla
 14. Bêveng 02/12/2013 de 21:32

  Bêveng

  Kürtlerin Urfa´da, Gaziantep´de, Erzurum´da, Malatya´da, Elazığ´da gelişme imkanı yok! Bu şehirler Kürtlere kanmıyor, Kürt gruplarına aldanmıyor!

  Kürtlerin ve Kürtçülüğün eline geçirdiği şehirler hep zavallı ZAZA şehirleridirler, zavallı Alevi yerleşim yerleridir.

  1980 yılından önce Diyarbakır bir ZAZA şehriydi. 1980den sonra Kürtlerin göçüylen Diyarbakır Kürtlerin bir kalesi oldu. Zaza ve Alevi yerleşim yerleri Zazalardan boşaldı, Kürtlerlen doldu.

  Kürtçülük, ilk sırada zavalı, ezilmiş, yıllarca devlet zulmü görmüş Alevi ve Zaza şehirlerinde gücünü gösteriyor, bunların başında DERSİM (Tunceli) geliyor!

  Dersim Kürtçülük uğrunda kurtulacağını, gelişeceğini, güçleneceğini hayal ediyor, ama yanılıyor. Dersim, Kürtçülüğe kapılırken kendinden hızla uzaklaşıyor. Dersim, Türk devletinin zülmünden ve ayrımcılığından kurtulmak isterken bu defada Kürtçülüğün KANCASINA takılıyor.

  Cevapla
 15. ismail 02/12/2013 de 17:53

  evet üstteki lere katıdığım noktalarda var ancak şunu söylemek gerek dersimin kendisini devrimci demokrat gören seç menlerine otak bir paydada buluş manın yollarını bulmak gerek bunu başaramasak dersim ve ilçelerdeki seçimleri akp,yada chp,adayların kaptırısak bu halk bundan sorumluluğu olan herkese günün birinde hesabını soracak tır bunu unutmayın bdp. dhf,kendine gelsin ler ukalalığı bırakın on oy olsun benim olsun yada her şey benim olsun diyen ler millet vekilği belediye başkanlığı encümlik ler bireysel çıkarlarını bir kenera bırakın kimi kandırıyorsun ilk önce normalleşmeyi becerin sonrada oturup karar verin ihanetçilik yapmayın bu halka hesbını verecek ler kime uşaklık ediliyor iyi düşünün

  Cevapla
 16. Baba Erdoğan 02/12/2013 de 17:19

  Sanki haber daha önce hazırlanmış gibi geldi bana. Ancak şu konuda katılıyorum, DHF 2009 seçimlerinde takındığı bağımsız tutumunu sürdürmedi, PKK’ye yaranma siyaseti sürdürdü.
  FDG, DEDEF’le ortak hareket etmedi. Etseydi ne olurdu, bence belediye başkanlığını biz alırdık.
  DHF, gidip BDP’nin adayının peşine düşmüş, ne için, belki kendilerine bir belediye meclis üyesi verecekler. Neye yarar, sorarım size neye? Hozat’ta diyebilirler ki, sizin adayınızı destekleyeceğiz, iyi de bu neye yarar?
  Dersim’in geleceği olmak varken, kısa vadeli düşünmektir bu.
  Kemal Kılıçdaroğlu geçicidir CHP’de, bu rügar gelip gider, bağımsız tavır takınan Dersim halkında umut olurdu.
  MKP de TİKKO gibi gidip PKK’nin kanatları altına girerse, halkı CHP’ye teslim eder. Bugün Dersim’de bağımsız Dersim çizgisinde bir devrimci çevre ve örgüt kalmamıştır.
  DHF adeta kendini PKK’ye pazarlama sürecine sokmuştur.
  Bizim geleneğimiz bu muydu, sahipsiz halk nereye gidecektir. Bağımsız olmak, alınacak on oydan daha iyidir. ÖDP İstanbul’da BDP ve HDP birliğine teslim olmuyor. Dersimde sol ve sosyalizm boğuluyor.
  BDP belediyeyi kaybeder, hep birlikte kaybederiz bilmiş olun. Bunun nedeni DHF değildir, BDP’nin yanlış siyasetidir, Apo’ya tapan, Kürtçülüğü aşırı milliyetçilik olarak algılayan, bunu Dersim’e dayatan, Halis’i dışlayan, Mehmet Ali Bul’un siyasetidir.
  Bilmiş olun.
  Ben ittifaka taraftar değilim, bağımsız olalım on oy alalım. Söyleyeceğimiz söz alacağımız oydan daha önemlidir.
  ÇILA’nın haberi de umrumda değil, ama cesareti, farklı sesini destekliyorum. Kör bir resmi söyleme teslim ettiler bizi.

  Cevapla
 17. hozatlibaattin 02/12/2013 de 15:22

  Bu kadar gerçeklerden kopuk bir yazı hayatımda okumadım. Böyle bir yazıyı yayınlamadan önce editörlerin öncelikle ilgili kurumun yani DHF’nin sitesini takip etmesinde ya da kontrol etmesinde fayda vardı. Fakat bu konuda sanki DHF hiçbir şey yapmamış gibi bir iddiayla örülmüş ve sadece yazarın kendi bilinç altını bir kuruma aitmiş gibi göstermesi çok yanlış olmuş.Konuyu yakından takip edenler bilirlerki DHF bu konuda 2 defa toplantı yaptı. 1.toplantının haber http://www.demokratikhaklarfederasyonu.org/haberler/dersim-de-yerel-secimler-ve-tavrimiz-konulu-toplanti-duzenlendi.html linkinde 2. toplantı haberi de http://www.demokratikhaklarfederasyonu.org/haberler/dersimde-dhf-yerel-secimler-gundemli-2-toplantisini-gerceklestirdi.html linkinde mevcuttur.

  Yerel seçimle ilgili 3. toplantı ise 10 aralıkta yapılacaktır. Bu konuda yapılan haberlerin ya da yorumların gerçekler üzerine inşa edilmesi ve devrimci bir kurumu zedeleyecek ya da hakkında yanlış düşünceler ve şaibeler oluşturacak şekilde değil o kurumun açıklamaları üzerinden yapılmasında fayda vardır.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5.698 kere okundu

Gülengül Üsdtündağ; “Yetiş Pirim”