DİKKAT BURDA DA DURAN BOYNU BÜKÜK BİR ZAZACA VAR! Sevim Aydın yazdı….

Author cila

has written 39 post in this blog.

 

 

 

Önümüzdeki yıl için seçmeli ders tercihlerinin 14-21 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini duyuran Zaza Dili ve Edebiyatı öğretmenleri, 5 ve 6’ıncı sınıf öğrencilerine ‘Zazaca’yı tercih edin’ çağrısında bulundular ve ailelerden de duyarlılık istediler.
Yok olma tehlikesi yaşayan Zazaca’nın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına yürüttükleri çalışmalar kapsamında okullardaki seçmeli ders tercihlerinde bu yıl ağırlıklı olarak Zazaca’nın tercih edilmesi için harekete geçen duyuran Zaza Dili ve Edebiyatı öğretmenleri, hem öğrencilere hem de ailelere çağrıda bulundular.

2013-2014 Eğitim Öğretim yılı için seçmeli ders kayıtlarının başladığını duyuran öğretmenler, 5. ve 6. sınıfta okuyan öğrencilerin Zazaca’yı seçmesini istediler.

14-21 HAZİRAN ARASINDA TERCİHLER YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında aldığı bir kararla, Zazaca’nın da seçmeli ders olarak okulların 2. kademesinde 5. sınıfta okutulacağını duyurdu.

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında ise 5. sınıflara ilaveten 6. sınıflar da Zazaca’yı seçmeli ders olarak tercih edebilecek. Bunun için öğrencilerin 14-21 Haziran 2013 tarihleri arasında okullarda Zazaca’yı seçebilecekler.

“ZAZACA’NIN TERCİH EDİLMESİ ÖNEMLİDİR”

Konu ile ilgili açıklama yapan Zaza Dili ve Edebiyatı öğretmenleri, bunun için yeni bir kampanya başlattıklarını belirterek; “Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için seçmeli derslerin belirlenme tarihi açıklandı. Buna göre öğrencilerin bir hafta içerisinde, önümüzdeki yıl almak istedikleri seçmeli dersleri belirlemeleri gerekiyor. 5. ve 6. sınıfta okuyacak olan öğrencilerin, seçeceği dersler arasında Zazaca da yer alıyor. Bilindiği üzere Zazaca, UNESCO tarafından yok olma tehdidi altında olan diller arasında gösteriliyor. Bu süreci tersine çevirmek ve Zazaca’yı yok olma tehdidinden kurtarmak için çocukların Zazaca’yı mutlaka öğrenmeleri gerekiyor. Zira bir dilin kurtulması ve yaşamasının en temel ayağı, dilin çocuklar tarafından öğrenilmesidir. Talebimiz ve temennimiz Zazayım diyen ve anadili Zazaca olan her insanın bu dersi mutlak suretle seçmesi ve seçtirmesidir” dediler.

KAMPANYA BAŞLATILDI

Zaza Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından başlatılan yeni kampanyada, Bingöl’ün dört bir tarafındaki billboardlarda ve halk otobüslerinde tanıtım amaçlı Zazaca ve Türkçe “Biyerên Ma Zazaki Bımus – Gelin Zazaca Öğrenelim” sloganıyla Zazaca konusunda farkındalık oluşturdular.

Kaynak: Bingolonline.com

 

 

 

DİKKAT EDECEĞİNİZ KISIM:

 

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında görmek istedikleri dersleri seçmeleri için öğrencilere “Seçmeli Ders Dilekçesi” dağıtıldı. Veliler bu listeden seçim yapacaklar. Bu derslerden biri de ilk bakışta her velinin anlayamacağı “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi.
Geçen yıl yürürlüğe giren ve 4+4+4 olarak bilinen yasayla birlikte seçmeli dersler arasında verilmeye başlanan ‘’Yaşayan Diller ve Lehçeler’’ dersi gelecek eğitim ve öğretim sezonunda ortaokul 2. sınıflara da verilmeye başlanacak. Öğrencilere verilen seçmeli ders dilekçelerinde Kürtçe, Arapça… yerine Yaşayan Diller ve Lehçeler ibaresi bulunuyor. Çocuklarına Kürtçe ve Arapça veya başka bir dil dersini seçtirmek isteyen velilerin ‘’Yaşayan Diller ve Lehçeler’’ bölümünü işaretlemesi gerekiyor.

Demokratikleşme adımları çerçevesinde ortaokul 1 ve 2. sınıflara tanınan seçmeli ‘’Yaşayan Diller ve Lehçeler’’ dersinin çözüm süreciyle birlikte veliler tarafından daha fazla tercih edileceği tahmin ediliyor.

Siirtnews ve SiirttenÖte

The following two tabs change content below.

4 Yanıtlar DİKKAT BURDA DA DURAN BOYNU BÜKÜK BİR ZAZACA VAR! Sevim Aydın yazdı….

 1. Vengdar 26/06/2013 de 15:51

  …. Torge, Tijên, Viyale, Roşna, Asmen, Kali, Demen, Kalmem, Usar, Piya, Roan, Royen, Cem, Dersim, Rohast, Paydar, Sewliye, Jêle, Lare, ….. na xortê ma mara ciav wazenê!

  Bu gençlerimiz, bu çocuklarımız ZAZACA öğrenmek istiyorlar, bizden yardım bekliyorlar! Sırf isimleri Zazaca, ama Zazaca bilmiyorlar!

  Dersimli kurumların günlük, aylıkl veya mevsimlik politik rüzgarlara kapılmasından başka Zazaca için yaptığı bir şeyl var mı?

  Dilimizi yeni nesillerimize naısl aktaralım, uluslararası kurumlardan nasıl bir bilgi yardımı almaya çalışalım?

  Dilimiz Zazaca hakikatten tehlikede! Hakikatten tehlikede!
  Ve artık hep böyle deyip durmayalım! Artık bir şeyler yapalım!

  Endi bervis beso!

  Cevapla
 2. Vengdar,Torge, Tijên, Viyale, Roşna, Asmen, Kali, Demen, Kalmem, Usar 26/06/2013 de 15:32

  Taê cêncê maê Dersimi, xortê maê Dersimi vanê, ez ki cêrde tercume kon, çarnonra ve zonê ma.
  Vengdar

  Xortê Ma Perskenê:
  Ma zonê hora haskeme! Zonê ma mare zof şireno.
  . Hama nezoneme ke, zonê ho çıturi payra bıvındarime?
  . Çıturi zonê ho bımuşime?
  Ma gereke serva zonê ho bıgurime, hama nêzoneme çıturi?

  (Çarnayox: Vengdar)

  Cevapla
 3. Tijên 26/06/2013 de 15:22

  Zonê ma ke bi vindi, mare tari yeno!
  Tiji mare bena tari!

  Cevapla
 4. Usaro Newe 26/06/2013 de 15:19

  En mesela muhime, en mesela gırane nawa: ZON, ZON, ZON.

  En önemli sorunumuz işte budur: Zazaca, Zazaca, Zazaca.
  Geleceğimiz, varlığımız dilimiz Zazaca´ya (Dımılkı, Kırmancki, Zazaki) bağlıdır! O varsa, biz varız! O yoksa, artık biz yeryüzünde bir halk olarak yokuz!

  Zonê ma ke bi vindi, ma endi serê hardide çinime!

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2.802 kere okundu