Elbet bir bildiği var bu çocukların. Yoksa, kolay değil öyle genç yaşta ölmek!

100_6616

Eskişehir Gültepe Hace Bektaş Parkı

“Her toprağa düşeni ölür mü sanırsınız? Bilmez misiniz bir tohum toprağa düşünce bin ağaç olur ve bir orman. Bir kere düştük gönüllere ve sonsuzluğa. Çünkü aslolan öylesine yaşamak değildir. Aslolan, Yol’a ışık olabilmektir.”*

Che Guevara’nın dediği gibi; ”Dayanışma ezilenlerin inceliğidir.” Bugün bütün sokaklarda, mahallelerde bu kültürü yok etmek yerine sadakayı koymak istiyorlar. Ancak biz Gezi’den aldığımız ruhla dayanışma kültürünü her yerde geliştireceğiz.**

En son ki, umarım bu son olur; Gültepe Mahllesi’nde bulunan ve forumların yapıldığı Hace Bektaş Veli parkında Ahmet Atakan için de bir çınar ağacı toprakla buluşturuldu ve çınarın dibine isminin kazındığı mermer bir kaide yerleştirildi.

“Eskişehir Gültepe ve Yenikent Forum“larında alınan kararlar neticesi düzenlenen etkinlikler ile Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Ahmet Atakan, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım ve Mehmet Ayvalıtaş anılmaya devam ediliyor. Bu tür etkinlikler ile sadece anmalar yapılmıyor. Mahallelerde en başta yeni yapılan tramvay hatlarının yaratacağı sorunlara ve diğer sorunlara halkın katılımı sağlanarak çözüm önerileri tartışılarak aranıyor.1378074_10151906394868746_439434924_n

Mahallelerde ayrı zmanlarda yapılan dayanışma pikniklerinde ise, konuşmalardan sonra yemekler yendi ve oyunlar oynandı. Ardından Eskişehir’de Gezi Parkı eylemleri sırasında polis tarafından öldürülen Ali İsmail Korkmaz için hazırlanan pantomim gösterisi sergilendi.

Ali İsmail’i yaşatmak için söz veren Yenikentlilere ve Gültepelilere, 20 Kasım’da görülecek davaya Ali İsmail’e sahip çıkmak için bir çağrı da yapıldı. Pantomim gösterisinin ardından sahneye Kırmanc’ki ve Kurmanc’ki türküleri de okuyan yerel bir müzik grubu çıktı.

Halaylarla, türkülerle devam eden şenliğin en duygusal bölümü ise; bir Dersim’38 göçmeni ailenin çocuğu olan İbrahim Aslan’nın Gezi’de bir bildiği olan çocuklar için söylediği” “Saçlarına yıldız düşmüş koparma anne…” türküsü oldu.1378046_10151906432148746_479636952_n

haber: Asmen Ercan Gür / Eskişehir/ Çıla

*(Onlar kendilerini biliyorlar.)

http://www.sendika.org/2013/09/eskisehirde-dayanisma-sofrasi-ve-senlik/#!    

2 Yanıtlar Elbet bir bildiği var bu çocukların. Yoksa, kolay değil öyle genç yaşta ölmek!

 1. Asmen Ercan Gür 09/10/2013 de 18:21

  diyelim ki; Cemevleri resmi statüye alınarak giderleri karşılandı, hatta dedelere maaş bile bağlandı. “NE OLDU?” diğer sorunlar çözülecek mi? o zaman “parayı veren düdüğü çalmaz mı?” çalar elbet. “gel buraya, git oraya!” diyecektir. bugün bile kendilerini devletin kucağında himaye gören, menfeat temin eden bazı Cemevleri’ndeki şürekânın içler acısı durumu ortadayken, yarın ne olacağını ben söyleyeyim: var olan “Ortadoks Sunni İslam” anlayışına bir de “Ortadoks Alevi İslam” anlayışı eklenecektir. gerçekte bu bir zihniyet sorunudur. toplumun eğitilmesi ve demokratikleşmesi sorunudur. onun için Aleviler gerçekte ne istediğini iyi bilmeli. bunu sağlamak için de kim olduklarını, nerede durduklarını, inançlarını, geçmişini ve tarihini iyi bilmelidirler. yani siz bulanık suda ne kadar temizlenirseniz temizlenin yine ve her zaman kirli kalacaksınız.

  Cevapla
 2. KIZILBASOGLU 08/10/2013 de 16:20

  Istanbul 2013 Gezi Parki eylemleri ve olaylar sürecinde Türkiye geneline yayilan ve uluslararasi dayanisma eylemleriyle desteklenmesinin Alevi genclerini katledilmesi Alevi`ler acisindan özel bir yoruma ihtiyaci vardir.

  Kurumlar,Vakiflar,Alevi Akademisi,Ulusal ve Uluslararasi Federasyonlar ,örgütlenmelerin büyük bir cogunlugu „Alevilik „bir inanctir yapilanmasiyla teskilatlanip faliyet yürütmektedir.
  Tasavuf düsüncesi olarak islam eksenli ve Islam ici tarihi olaylarini referans alarak günümüz sartlarina uyarlanmis Fügüranlari ve Yazili kaynaklariyla var dan yok edilmistir. Adina inanc denilen “Alevilik “dedittirilmis Türk-Islam sentezcilerinin Devlet Projesidir.

  Gezi Parki olaylarinin tepkisinin sadece inanctan dolayi olmadigi halde laik ve idolojik vede sinifsal mücadele sosyal örgütlenme geregi oldugu,ulusal örgütlenmelere dayanisma tasidigi,
  Alevi`ligi inanc olarak benimsemis Alevi`lerin mücadelesi olarak analiz edilirse yanlis olur.

  Alevi`leri “Alevi`ligin “Kul`u gibi gören manupule siyaset aslinda Alevi`lerin halk inanclari olan Bektasi`lik ve Ocakzade`lige,Celebi`lige de ters düser.

  Alevi kurumlarinin her ne kadar sürekli Alevi`ler katlediliyor diye özele yatkin asimilasyona ve saldirilara maruz kaldigini siyaset ve propaganda yapsalarda özellikleri göz ardi edilen öneriler paketinde adina “Alevi`lik “denilmis eskitilmeye cikarilmis “Yeni Alevi`lik”bir tasavuf gibi degerlendiriliyor.
  Öne cikarilan istekler listesinde Cemevleri`nin taninmasi,Alevi köylerine Cami`lerin yapilmamasi,Dinayet`in islevinin lav edilmesi,Zorunlu din derslerinin kaldirilmasi ,Madimak Utanc Müzesi olsun demekten bir kac istek daha siralanmaktadir.

  Özgürlük iseretleriyle kendini kamuoyulastiran,Durarak direnise destek veren,internasyonali okuyan,kürtce,türkce,zazaca ,lazca halaylar ceken.AKP nin Erdogan`ci zihniyetine karsi gelen.Devletin Halifet düzenine cevrilmesine karsi barikat kuran ,elinde Kizil Bayrak gögsünde
  Chegeuvara ,Seyid Riza tasiyan,Deniz,Mahir,Kaypakkaya icin fasizmi naletliyen ,geceyi gündüze katan bir kararlilikla kendine ve dogasina sahip cikma mücadelesi verilmistir.

  Haksiz ve gercekci olmaktan uzak olan olgu fasizme karsi idialleriyle savasim da hayatlari`ni feda eden Kizilbas gencligini kendi degerlerini`de anarak,yasatmaliyiz.Devrimci yigitleri Alevilik inanc Pota`sin da görmemiz Aydin olmanin kurali degildir.

  Kürt hareketinin destek vermedigi Gezi Eylemi olalarina katilimda Alevi`lerin %50 Potansiyel katilimindan %30 `nun Dersim kökenli olmasi ve resmi rakamlara göre 6 Alevi gencinin polis ve güvenlik güclerinin saldirilarinda katledilisi Alevi halkini üzmüstür.

  Yapilan tutuklama olaylari ve THKP-C baglamli tutuklama ve sorgulama sürecinde Dersim milletvekili Hüseyin Aygün´ün kamuoyuna sundugu aciklamalarda da görülmüstür ki :Alevi kökenlilere özel saldiri oldugu inkar edilemez.

  Din,Siyaset,Laik Devlet,Demokratik Toplum,Esit Yurttaslik ve Ulusal var olma hakki kavramlarini anlamak icin zorluk ceken büyük Alevi cevrelerinin oldugunu unutmamaliyiz.

  Kendi kendisinin tespitini yapmada zorluk cekmeye terk edilmis manupule bir yazili toplum tarihiyle karsi karsiya kalan Alevi`lerin olmasi kendi meselelerine ve cözüm konusunda eksiz taleplerle siyasal Arana`da Propaganda`lara neden olmaktadir.

  Yasanilan cografya ve uluslararasi toplumsal iliski ve celiskiler Demokrasiden yana olduguna inandigi özellikle Sol egilimli örgütlenen Alevi gecleri“Alevilik „ icin Müslüman`liga yakinlasma icin mücadele etmiyor.

  Sinif mücadelesin de Toplumsal ve sosyal kültürel degerlere önem vermek ,Milliyetcilik akimlarina karsi durus hatta fasist düzene karsi silahli mücadele etme ruhunu tasimasi „Alevi`lik „icin degildir.

  Alevi Ana-Babadan olmak ,Alevi`ligi inanc gördügü anlaminda ele alinamaz.Ister Ocakzade halk inanclari toplulugu cevrelerinden ve cografyasindan olsun ,ister Kutsan`an ve Kutsani´lan Asiret ve Aile cevrelerinden gelsin yada Bektasilik inanc Cemaatleri Aile fertlerinden gelsin top yökün olarak inanc mensubu kisiliklerdir diye degerlendirilemez.

  Gerek tarihte gerek TC.nin kurulusundan bugüne kadar bütün Fasist iktidarlar döneminde yapilan katliamlar,soykirimlari,saldirilar özellikle Alevi halkinin siyasal önder gücleri Aydin`lari ,Asiret önderleri ,silahli gücleri ,Egitilmis yükselmis bilincli Akademis`yen ve Devlet Kurum`larinda belli mevkilere gelmis insanlari kapsadigi göz önünde tutulmali.

  Yargilama modeli olarak Tarama Eylemlerinin Gazi mahallesi gibi yapildigi alanlar Alevi`er yogun yasadigi bölge ve mahalleler hic bir fark gözetmeksizin Alevi`ere karsi top yökün saldirilarin bir parcasidir. Bu saldirilar Pir,Dede,Mursid,Sercesme ,Celebi`lerle karsi özel bir hedef esasina göre yapilmamaktadir.Saldirilar özelleikle öncelikle top yekün Alevi`lere karsidir.

  Alevi`lere saldiri „Alevicilik inanc cevrelerinie„saldiriyi kapsar denilebilinir.Ancak „Aleviligin“ siyasal bir tasavuf olarak propaganda edilisinin ici bos bir var sayim oldugunu kavriyabilme mecburiyetimiz önümüzü acar yanilmamizi önler.

  insan`in Kizilbas`inin icin den su geliyor ; Karanliklarin Aydinliga cikmasi icin „Ali sizin olsun Hizir bize kalsin.Kuran kitap bizim olmadi kendi Kitabimizi kendimiz yazacagiz.
  Dostlar cokta zor degil Alevi`lerin örgütlenmesi „Aleviligin „örgütlenmesi olarak anlasilmamalidir.

  LACE SURESERI

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7.926 kere okundu

Gülengül Üsdtündağ; “Yetiş Pirim”