Erzincan Yalınca Köyü Cemevi’nden “Yerğat” adında güzel bir dayanışma örneği!..

Author editor

Asmen Ercan Gür has written 920 post in this blog.

Kampanyanın adı “Yerğat.” Yetmişli yıllarda devrimci gençlerin Dêsım/Dersim köylerinde köylülerle bir olup her seferinde bir köylünün tarlasını ekip biçme girişim ve faaliyetleriydi “yerğat”. “Yerğat amu hêga çinenu, cüyn danu wu/Yerğat gelmiş tarla biçiyor, harman kaldırıyor…” derlerdi köylüler. Bu girişim ve faaliyet, kendilerine “devrimciyim” diyen gençler tarafından organize edilirdi. Toplumsal seferberlik maksatlı birbirlerine veya ihtiyaç sahiplerine iş yapmak için organize olan, bir araya gelen insanlar topluluğuydu “yerğat.”

Yalınca Köyü Cemevi tarafından başlatılan ve köy sınırlarını hatta il sınırlarını aşan bu dayanışma-kampanya bana yetmişli yıllarda köylerimizde yaşanan, o vakitler çocuk ve genç olan bizleri heyecanlandıran ve mutlu eden bu geleneği hatırlattı.

Öte taraftan yardım, destek ve dayanışmada Alevi, Sunni veya başka bir inanca mensubiyet farkı gözetilmemesi, günümüzde ülkemizdeki ayrıştırıcı politikalar göz önüne alındığında, bu yardımlaşma-dayanışmayı daha da anlamlı ve güzel kılmaktadır. Kampanyanın öncülüğünü Yalınca Köyü Cemevi Başkanı sevgili Selçuk Güzel yapmaktadır. Hakikaten böylesi bir zamanda “Güzel” bir çalışma ve dayanışma örneği olmuş.  

editör/Çilagazete

Erzincan Yalınca Köyü Cemevi’nden “Yerğat” adında güzel bir dayanışma örneği!..

 
“Değerli dostlar; Yalınca Köyü Cemevi ve Yalınca Köyü Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği olarak kampanyamızı başlatıyoruz. Bütün dünyanın şu an içinde bulunmuş olduğu zorlu süreçte hem ruhsal, hem de ekonomik olarak ailelerin zorlu zamanlardan geçtiğine hepimiz şahit oluyoruz. Köyümüzde de bu anlamda ciddi sorunlar oluşmakta, bakıma ve gıda yardımına acil olarak halkımızın ihtiyaçları oluşmaktadır. Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında yaşayan değerli köylülerimiz bu zor günlerde eminiz ki her zamanki gibi yine halkının yanında olacaktır. Bugün itibari ile kampanyamıza başlatıyoruz.
 
Değerli dostlar bu bir süreçtir, umarız ki daha vahim durumlar yaşanmadan, bu süreç biter. Şimdi sizlerde kendiniz için aileniz için ve gelecek nesiller için, bir adım atın ve ailelerimizin bu zorlu süreçte ki zor günlerinde onlara destek olun. Birilerinin XIZIR’ı olabilirsiniz!..”
 
Şeklinde, 9 Nisan 2020 tarihinde Erzincan Yalınca Köyü Kültür ve Sosyal Dayanışma Dernek Başkanı olarak kampanyayı başlatmış Selçuk Güzel.
 
 
Kampanyada neleri nasıl yaptıklarını da adım adım köyleri ve dernekleri adına açılan “facebook” sayfasında güncel olarak paylaşmaktadırlar. Oradan edindiğimiz bilgilere göre, sonrasında kampanya şu şeklide bir seyir izlemiş:
 
*
“Değerli canlar; yardım paketlerimiz büyük bir titizlikle hazırlanıyor. Kampanyamızın daha çok kişiye ulaşması için desteklerinizi bekliyoruz. Şu ana kadar 55 aileye ulaştık, bugün ise toplam paket sayımız 60 aile ulaşacak. Toplamda 115 aileye ulaştı sayımız. Paket içi toplam 12 çeşit temel gıda ürünü mevcut. Hak kabul etsin; hayırları yapan canlardan, Xızır/Hızır yardımcıları olsun… Yalınca Köyü Cemevi. (10 Nisan 2020)”

*

“Yalınca Köyü Cemevi yapılan bağışları yardım paketine çevirdi. İl genelinde 355 aileye gıda paketi dağıtıldı. Erzincan’ın Yalınca Köyü Cem evi, yapılan maddi bağışları Erzincan genelinde ihtiyaçlı ailelere gıda paketi olarak dağıttı. 355 Aileye içerisinde yağdan makarnaya, çaya bulgur ve pirinç ve mercimeğe kadar bir çok gıda maddesi bulunan paketler, Yalınca Cemevi başkanı Selçuk Güzel’in oluşturduğu ekip tarafından dağıtıldı. Cemevi başkanı Selçuk Güzel şehir merkezi de dahil olmak üzere kimlik ve ırk gözetmeksizin yapılan yardımlarla Covid-19 mağduru insanların sevindirildiğini ifade etti…”

*       

Eski adı “Mığısiye” olan Yalınca Köyü; Erzincan ovası güneyinde, Munzur-Mercan dağlarının kuzey eteklerinde verimli arazisi ve harika doğasıyla güzel yürekli insanlarıyla örnek ve güzel bir köy.

“Cemevi’ne ulaşan ihtiyaç sahiplerinin geri çevrilmediğini belirtti. Güvenlik tedbirleri alarak, toplumu rencide etmeden, insan onurunu kırmadan yardım yapıyoruz. Tunceli-Pülümür’den üç köyden gelen talep üzerine buradaki ailelere de gıda ve temizlik malzemeleri bulunan koliler ulaştırıldı. 17 Nisan itibariyle 400 aileye ulaşmış bulunmaktayız. Halkımızı ayırt etmeksizin yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz ve edeceğiz…”    

*      

 “Gerek bölgemizde, gerek ülke içinde ülke dışında kampanyamıza destek vermiş olan tüm canlara sonsuz teşekkürler ediyorum. Bütün toplumun zor günlerden geçtiği bugünlerde emeğini alın terini halkıyla paylaşan tüm onurlu insanları yürekten kutluyorum. Biliyoruz ki bu toplum var olduğu sürece vicdan ve merhamet duygusu bu topraklarda var oldukça asla kimseyi darda bırakmayacağız.

 

Çok eski zamanlarda insanlar maddi durumu iyi olmayan insanların tarlasında çalışıp onlara yardım ederlermiş. Onlara bir nevi destek olmak için bağında bahçesinde inşaatında hayatının her alanında onlara destek olan bu insanlar ‘YERĞAT’ Olarak adlandırılırmış. Bizler de Erzincan Yalınca Köyü Cemevi ailesi olarak insanlarımızın kültürümüzün değerlerimizin yaşaması için bu yolda yerğat olmaya hazırız. Xızır/Hızır darda ve zorda olanın imdadına yetişsin; Xızır/Hızır, her daim yüreğimizden merhameti ve vicdanı eksik etmesin. Xızır’a ne kadar inanırsanız,  ona o kadar yakınsınızdır. Aşk ile…”

*

Selçuk Güzel; Mığısı (Yalınca) Köyü Cemevi önünde.

Bu güzel kampanya ve dayanışmanın her aşaması güncel olarak aşağıda link bilgisini verdiğimiz dernek sayfasında duyulmaktadır. Çilagazete editörlüğü olarak bizler de emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Toplumumuzda kentlere göç ile birlikte unutulmuş bu türden geleneklerimiz çoğalması dileği ve umuduyla; şimdilik evde kalın, sağlıcakla kalın!..

 

Facebook: Yalıncalılar

Kampanya destek ve iletişim bilgisi:

Ziraat Bankası, Erzincan Şubesi: TR32 0001 0001 1669 3679 8250 01

Şube: 116 Hs. No: 69367982 Yalınca Köyü Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği. 

Selçuk Güzel: 0533 036 4824

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

646 kere okundu