Kongra Dêsımi-2018’i amade bena/Dersim Kongresi-2018 toplanıyor!..

Author editor

Asmen Ercan Gür has written 917 post in this blog.

Dersim Kongresi; 16-18.11.2018 tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde, Haus der Jugend Frankfurt e.V. Deutschherrnufer 12 60594 Frankfurt/am Main adresinde Dersim Meclisi ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir…

Dêsımicê ra…

 

Qedırgırani;

 

Kongra Dêsımi 16-18.11.2018’ine de, suka Almanya Frankfurt de ebe xızmet u azeta Mısletê Dêsımi, Haus der Jugend Frankfurt e.V.

 

Deutschherrnufer 12

 

60594 Frankfurt/am Main de amade bena.

Kongra Dêsımi; tarıxê ma Dêsımıca de ebe na qeydeo xoser u hira ra sıftewa. Na mane de bıngê sertema xo ki zaf xori u zaf penco. Ebe sed serrano ke bandıroğu dem u dewranê xo, heqa têduşte biyena hometu waştene, derd u khulê inurê derman diyene ra duri, heq u huquqê qomu werdene sero ramıto.

 

Kongra Dêsımi hetê ra platformê meselanê Dêsımi biyene, zon ardene; hetê ra ki sebeta hal kerdena ni mesela homete têkalekhe ardene gureta xover. Kılmek ra ke vacime, Dêsım ilam ke na hêştaê serra pêêne de hetê tarıxi ra, itıqati ra, nıfıs u coğrafya ra, zon u kulturi ra, cêriyo bınê asimilasyonê de zaf gıran, amo hedê vindi biyaene.

 

Nia ke şêro têde qedr u qimetê hometa ma werte ra darinê we. Hardo Dewrêş çetıniye u serbın biyena henêne ra vêreno ra ke, rêyna era xo amaene cırê nesib nêbena. Têde Dêsımıca ra pia verba na vindibiyaene u werte ra wedardaene veciyaene menzilê mao.

 

Kongra Dêsımi heq u huquqo demokratiko ke hometê serê dina cıra nêsibê xo cênê, nezdê qomunê dina u huquqo beynelmilel de qebul biyê, ina sebeta hometa xorê wazena, ana re zon.

 

Jü ki Dêsımıcê ke heqa Dêsımi de kar u gure be projêwê hewli ardê werte, inurê ni kar u gurê xo bare kerdene salıx dana.

 

“Mısletê Dêsımi”

 

Qomo delali;

 

Komita Kongra Dêsımi Amadekerdena Mısletê Dêsımi ha şexs, ha dezga, iyê ke tarıx, zon, kultur, itıqatê Dêsımi sero gurinê; debare u meselanê qomiyê sosyala cênê xover, têdine sılaiya Kongra Dêsımi keno.

 

Sınatkari, nustoği, dozçarnayoği, akademisyeni, emegdarê edebiyat, huquk u itıqati; inisiyatifê cêniyu, cıtkar u emegdari, kesê ke ticaret kenê bızanê ke, pêro pia mensubê na kongreyê, na kongre kongra têde Dêsımıcana.

 

Na kongre hetê dem u dewranê Dêsımi ra platformê vicdan u mesuliyet ra lalewiyaena jü be jü Dêsımıciya. Her Dêsımıco ke vaten u waştenê de xo esta gereke na kongre de caê xo guretene rê cad kero. Ma çım de ebe fam u izan ra rae kewtene u phoştdaene, kongre de ca guretena şıma zaf muhima.

 

Na kongra ma têdina. Têde Dêsımıca rê sılaiya. Bêrê, 16-18ê paiza pêêne de, Frankfurt de, Kongra Dêsımi de bêrime têare. 10.09.2018

 

Mısletê DêsımiKomita Kongra Dêsımi Amadekerdene

 

Viriarde: Kesê ke wazenê kongre de ca bıcêrê gereke hata 15.10.2018 qeydê xo vırazê.

 


 

Dersim Kongresi, biz Dersimlilerin tarihinde kendisine oluşturduğu “özgün eksen” itibari ile bir ilktir. Bu bağlamda ana teması da çok boyutludur…

Tırki ra (Türkçe ile)…

 

Değerli Dersimliler;

 

Dersim Kongresi; 16-18.11.2018 tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde, Haus der Jugend Frankfurt e.V. Deutschherrnufer 12 60594 Frankfurt/am Main adresinde “Dersim Meclisi” ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

 

Dersim Kongresi, biz Dersimlilerin tarihinde kendisine oluşturduğu “özgün eksen” itibari ile bir ilktir. Bu bağlamda ana teması da çok boyutludur. 

 

Dersim, asırlardır egemenler tarafından “kökünden halledilmesi gereken bir mesele” olarak görülmüş, toplumun eşit yurttaşlık talepleri ve yaşadığı sıkıntılar tarih boyunca sürekli görmezden gelinmiştir.

 

Dersim Kongresi, halkımızın sorunlarını anlama ve anlatma platformu olmayı hedefine koyduğu gibi, bu sorunların çözülmesi için toplumumuzu bir araya getirmeyi de amaçlamaktadır.

 

Dersim, son seksen yılda daha önce hiç olmadığı kadar tarihsel, dilsel, inançsal, kültürel, coğrafik ve demografik olarak; kısaca bir toplumu toplum yapan bütün özellikleriyle yoğun bir asimilasyon ve yok edilme tehlikesi altındadır. Yaşanılan bu erozyon sonucunda halkımız tüm değerlerini yitirme noktasına gelmiştir. Bu yok oluş sürecini durdurmak ve yaşanılan tahribatı hep birlikte onarmak ana hedeflerimizden birisidir.

 

Bu kongre, dünya kamuoyu ve evrensel hukukun varlığını kabul ettiği ölçülerde bütün toplumların sahip oldukları demokratik hakları talep eder. Bu bağlamda Dersim Kongresi, Dersim toplumunun demokratik istek ve taleplerini kamuoyuna deklare etmeye çalışacaktır.

 

Bununla birlikte, halkımızın her kesiminden Dersim üzerine herhangi bir alanda yaptıkları nitelikli çalışmaları ve projeleri sunmalarını önerir.

 

“Dersim Meclisi”

 

Değerli Halkımız;

 

“Dersim Meclisi, Dersim Kongresi Örgütleme Komitesi”; Dersim’in tarihi, dili, kültürü, inancı üzerinde çalışan, sosyoekonomik ve sosyokültürel sorunlarını kendisine dert edinen tüm kurum ve bireyleri ayrım gözetmeden Dersim Kongresi’ne davet eder.

 

Dersim’in sanatçıları, edebiyatçıları, yazar ve araştırmacıları, akademisyenleri, hukukçuları, kadın inisiyatifleri, inanç mensupları, ticaret ve üretimle uğraşanlar… Kısaca halkımızın bütün kesimleri ile hepimiz Dersim Kongresi’nin aktif özneleriyiz.

 

Yapılacak olan bu kongre, her Dersim bireyinin tarihi sorumluluğunu göstermesinin yeri ve platformudur. Söyleyecek sözü olan her Dersimlinin bu kongrede buluşmaya yönelik gereken çaba ve sorumluluk bilinci ile hareket ederek destek ve katkı sunmasını bekliyor ve bunu önemsiyoruz.

 

Sonuç olarak bu hepimizin kongresidir. Bütün Dersimliler olarak Dersim Kongresi’ne davetliyiz.

 

O halde, 16-18 Kasım 2018’de Frankfurt’ta Dersim Kongresi’nde buluşalım. (10.09.2018)

 

“Dersim Meclisi – Dersim Kongresi Örgütleme Komitesi”

 

Not: Kongre katılımcılarının en geç 15.10.2018 tarihine kadar başvuru yapması gerekmektedir.

Yanıt Kongra Dêsımi-2018’i amade bena/Dersim Kongresi-2018 toplanıyor!..

  1. telat cengiz,.. 16/11/2018 de 00:01

    kongreye katilmayi düsünüyorum,..

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1.569 kere okundu