PYD lideri Salih Müslim gene konuştu!!!

PYD lideri Müslim: kimyasal gaz isyancıların çıkarsa Türkiye’yi cezalandıracak mısınız?

21218691Müslim, BM müfettişlerinin saldırıyı isyancıların gerçekleştirdiğini saptamaları durumunda herkesin bunu unutacağını savunarak “Bu durumda kimi cezalandıracaklar? Katar Emiri, Suudi Kralı ya da Türkiye Başbakanı Erdoğan’ı mı” demesi dikkat çekti.

Bilindiği gibi BDP, Kürtlere uygulanan vahşet dışında  bugüne kadar Suriye’de yaşananları tam bir  sessizlik içinde; Erdoğan ve ÖSO’nun yanında yer alarak geçiştirdi. İç siyasette Alevilerin BDP’yi desteklemesi gerektiğini söyleyen BDP, SURİYE’de Alevilere karşı işlenen toplu kıyım ve cinayetleri protesto etmediği gibi, Erdoğan’ı destekler mahiyette çağrılar yapmasıyla biliniyordu. Suriye’deki olayları yorumlayanlar PYD ve BDP-PKK hattının aslında hiçte aynı  yürümediğini, Müslim’in bu çıkışlarından Erdoğan’ın rahatsız olduğunu belirtiyorlar. Müslim’i Türkiye’ye davet eden Erdoğan umduğunu bulamayınca,  pek çok çevre Erdoğan’ın Müslim’i PKK üzerinden kontrol etmeye çalıştığını söylemesi dikkat çekiyor.

Suriye meselesinde Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu’na koşut bir siyaset sürdüren BDP ve Öcalan çizgisinin tersine, Salih Müslim bütün dayatmaları duymazdan gelerek Rojava’da BDP’li politikacıların ve Öcalan’dan farklı bir siyaset yapıyor. Hatırlandığı gibi PYD lideri Müslim, Öcalan’ın İmralı’dan yaptığı çağrıda “Kürtlerin çıkarı Esad’a karşı muhalefetin yanıdır,” demesine rağmen, Müslim bu çağrıyı duymazdan geldi. Keza BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın Müslim’in liderliğini yaptığı PYD’yi kışkırtarak Alevilerin çoğunlukta olduğu Lazkiye bölgesini işgal etmeleri anlamına gelen: “Kürtler Lazkiye’yi alarak Akdeniz’e ulaşırlarsa bölgede kimseye ihtiyacı olmaz” demiş, Alevilerden büyük tepki almıştı. Pek çok siyasetçi Demirtaş’ın bu sözlerinin daha çok Rojava Kürtlerini kışkırtarak Esad’ın güçlü olduğu Alevi bölgesine saldırtmak istediğine yormuştu. PYD lideri Müslim bu çağrılara karşı çıkmadığı gibi, sesiz geçiştirme yoluna gitti. Hatırlandığı gibi Ahmet Türk’ün Amerika ziyaretinde gene BDP, Erdoğan ve Amerikan yanlısı siyaseti daha net demeçlerle şöyle ifade etmişti: Kürtler ÖSO’ya katılmalıdır.

BDP Suriye’deki Alevi kıyımında ÖSO ve Erdoğan’ın yanında yer alırken Salih Müslim katliamın karşısındaki tutumuyla dikkat çekmekte, 

Suriye’de iki yıldır yaşananlara sessiz kalan BDP’nin aksine bugün Salih Müslim gene Erdoğan’nın bölgeyi kan gölüne çeviren siyasetini işaret etti. PYD lideri Salih Müslim, Esad’ın Şam’daki kimyasal saldırıyı gerçekleştirecek kadar aptal olmadığını, saldırının Esad’a operasyon isteyen “başkaları” tarafından yapıldığını söyleyerek, bir kez daha Erdoğan’ın Suriye siyasetinin yanında yer alan BDP’den ayrı düştü. Müslim, BM müfettişlerinin saldırıyı isyancıların gerçekleştirdiğini saptamaları durumunda herkesin bunu unutacağını savunarak “Bu durumda kimi cezalandıracaklar? Katar Emiri, Suudi Kralı ya da Türkiye Başbakanı Erdoğan’ı mı” demesi dikkat çekti.

Erdoğan, Müslim’i PKK üzerinden kontrol etmek istiyor

Bilindiği gibi BDP, Kürtlere uygulanan vahşet dışında  bugüne kadar Suriye’de yaşananları tam bir  sessizlik içinde Erdoğan ve ÖSO’nun yanında yer alan demeçlerle geçiştirmişti. İç siyasette Alevilerin BDP’yi desteklemesi gerektiğini söyleyen BDP, SURİYE’de Alevilere karşı işlenen toplu kıyım ve cinayetleri protesto etmemiş, Erdoğan ve ÖSO’yu destekler tarzda çağrılar yaparak Alevileri yalanızlaştırmıştı. Suriye’deki olayları yorumlayanlar PYD ve BDP-PKK hattının aslında hiçte aynı  yürümediğini aksine Müslim’in bu çıkışlarından, Erdoğan’ın rahatsız olduğunu belirtiyorlar. Erdoğan’ın,  Müslim’i PKK üzerinden kontrol etmeye çalıştığı da söylenenler arasında.

2 Yanıtlar PYD lideri Salih Müslim gene konuştu!!!

  1. muamma 28/08/2013 de 17:35

    Devrim ben yorumunuzla haber arasında bir bağ kuramadım. CHP’nin Kürt karşıtlığını bilmeyen yok. Galiba bizim Dersimli kürtler iyicene sapıttı onlar gibi düşünmeyen herkes demek ki bunların kodlamalarına göre chpli olmuş oluyorlar.

    Cevapla
  2. Devrim 28/08/2013 de 16:49

    Daha tarafsız olsanız keşke. Roboski katliamı olmadan önce, CHP Genel başkanın Sınır ötesi operasyon yapmadığı konusunda ( Savaş Tezkeresi ) politikası ve kışkırtması o günün grup toplantılarına ait görüntülere ulaşabilirsiniz, bunun hemen akabinde Hükümet muhalefetten gelen bu öneriyi hemen parlementoya sundu, parlementoda Sezgin Tanrıkulu dışında tüm CHP liler tam kadro ordaydılar ve el kaldırdılar, akabinde bu yetkiyi alan asker (TSK denince CHP de akan sular duruyor nasıl bir aşk sa ) bu yetkiyle roboskiyi vurdu..i Benzer bir durum bugün Suriyenin başında yine CHP ve desteklediği savaş nedeniyle Hükümet Suriyey girme planında, Haluk KOÇ, 28.08.2013 tarihinde yaptığı basın toplantısında diyorkii, bu tezkereyi biz suriyeye saldırın diye desteklemedik. yani bu tezkereyi Kürdlere saldrın diye verdik… Az biraz vijdan görmenizi sağlayacaktır.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10.060 kere okundu

Gülengül Üsdtündağ; “Yetiş Pirim”