Uzun bir zamandır sesiz olan Eskişehir sokakları bir işçi eylemi ile hareketlendi!..

Author editor

Asmen Ercan Gür has written 905 post in this blog.

Dört aydır maaş alamayan işçiler AKP il binasına yürümek istedi: Polis barikat ile durdurdu.

Gezi’den sonra uzun bir zamandır sesiz olan Eskişehir sokakları bir işçi eylemi ile hareketlendi…
 
Eskişehir’de yaşayan dört aydır maaş alamayan işçiler AKP il binasına yürümek istediler. Polis yürüyüşe izin vermeyince oturma eylemi başlattılar.
 

Zeytinoğlu şirketler grubunun bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine’de çalışan işçiler, dört aydır maaşlarının ödenmediğini ve mağdur olduklarını belirterek, Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunan AKP il binasına yürümek istedi. Polis eylemci grubun yürüyüşüne izin verilmedi ve Asarcıklı Caddesi’ne bariyer çekince, işçiler bu sefer oturma eylemi başlattı.

 

DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sorumlusu Hami Baltacı, Zeytinoğlu’na ait üç işletmede çalışan yaklaşık 500 işçinin mağduriyetlerinin çözülmesi için AKP’ye çağrıda bulundu. Güvenlik güçlerinin “eylemi bitirin” çağrısını kabul etmeyen işçiler, AKP İl Başkanı Zihni Çalışkan’la görüşmeden alandan ayrılmayacaklarını söylediler.

 

İl Başkanıyla görüştüler

 

Bunun üzerine DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sorumlusu Hami Baltacı, DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı ile iş yeri temsilcisinin, AKP İl Başkanı Zihni Çalışkan’la görüşmesi sağlandı. Parti binasında gerçekleşen ve yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından işçilere seslenen DİSK Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sorumlusu Hami Baltacı, “Yaşadığımız sorunları AKP İl Başkanına dile getirdik. Var olan durumun düzeltilebileceği yönündeki düşüncelerimizi kendilerine ilettik. İl başkanı da bize, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlara ileteceklerini söyledi” açıklamasında bulundu.

 

Eylem kararı aldılar

 

Baltacı, 10 Ekim’de fabrikada toplanacaklarını, 22 Ekim’de ise Ankara’ya yürüyeceklerini de belirtti. Zeytinoğlu grup şirketlerine TMSF tarafından 2009 yılında el konulmuş ve o yıldan beri el konulan şirket bünyesindeki işletmeler faal olduğu halde finansal yapıları zamanla daha da bozulmuştur. Böylelikle bu işletmeler zamanla daha da büyük bir borç yükü altına sokulmuştur. 

 

Böylesi bir süreç sonunda TMSF, geçtiğimiz yıl haziran ayında şirketleri Zeytinoğlu grubuna iade etmiştir. Ancak Zeytinoğlu grubu, işletmelerin altına sokulduğu borç yükünün sürdürülemez olduğunu belirtmiştir. Şirketlerin başta TMSF ve Halkbank olmak üzere çeşitli kurumlara büyük bir borç yükü altına sokulduğu anlaşılmıştır. Böylelikle işletmeler çalışamaz duruma gelmiştir. 

 

Üretimin ve ücretlerin ödenmesinin aksaması sebebiyle işten ayrılan işçilerin özlük hakları ve maaşları ödenmemiştir. Şirketlerde kalan dört yüz işçi ise yaklaşık dört aydır maaş alamamaktadır.

*

1965 yılından bu yana döküm ve makine imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren bu işletmelerin, TMSF eliyle içerisine sürüklendiği bu durum, bu çıkmaz sadece işçileri değil Eskişehir ilini, esnafını ve ülke ekonomisini de olumsu etkilemiştir. 

 

Tüm bunlar üzerine bu iş yerinde örgütlü bulunan DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası üyesi işçiler ile haklarını elde edinceye kadar bir dizi eylem yapma kararı almıştır. 04.10.2019

 

haber: Çilagazete Eskişehir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

65 kere okundu

Gülengül Üsdtündağ; “Yetiş Pirim”